1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AVprozaik [17]
3 years ago
7

Miss Marcus Bulletin Board is 7 ft long and 4 feet High she has 26 ft of board to use Miss Marcus pool supplies 7 time 4 equals

28 to find the exact amount of the board she needs she concludes that she does not have enough border board for the bulletin board do you agree
Mathematics
1 answer:
Vinvika [58]3 years ago
4 0
Well lets think hmmm together
You might be interested in
there are 150 more passenger cars than trucks on the highway. for every 10 passenger cars there are 7 trucks. how many trucks ar
lora16 [44]

Answer:

500

Step-by-step explanation:

Given: P = 150 - T where P is passenger cars and T is trucks

10P = 7T ⇔ P = \frac{7T}{10}

Plug in equation 2 into equation 1:

\frac{7T}{10} = 150 - T

Solving for T, we get 500

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If you need a array of 26 what two number multiplyed equal 26
Goryan [66]
The answer is 13 times 2
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Let a,b,c ∈ Z. Define the highest common factor hcf(a,b,c) to be the largest positive integer that divides a,b and c. Prove that
kakasveta [241]

21 they have too be right next to each other and threy have too be right

8 0
3 years ago
at the ice cream shop there are 14 shakes sold for every 6 malts. What is the ratio of malts to shakes'
ad-work [718]
The ratio would be 14:6
If you reduce it it would be 7:3
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Cody saves all his nickles. Today he is getting them out of his piggy bank and wrapping them to take to the bank. He finds he ha
    6·2 answers
  • Bruce has a pet worm that fell into a well the well is 26 feet deep each day the worm climbs up 8 feet, each night, it slides ba
    12·2 answers
  • Please answer asap, i need to turn it in by the end of the day.
    7·1 answer
  • Which is greater than 3/4,is it 5/8, 10/12, 7/16, 10/20
    12·1 answer
  • Please help Im in class
    8·2 answers
  • Choose the best description for the real number 4 point 6 repeating.
    10·2 answers
  • I need help on this asap (math)
    9·2 answers
  • If it is 3;50 and i have to leave at 4;45 how long do i have
    11·1 answer
  • Solve the following inequality for t.<br><br> 12.3+t&lt;5.6
    13·2 answers
  • 3. You owe $1,350.00 on a credit card with a 14.25% APR. You pay $300.00 at the beginning of
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!