Answer:
500
Step-by-step explanation:
Given: P = 150 - T where P is passenger cars and T is trucks
10P = 7T ⇔ P = 
Plug in equation 2 into equation 1:
= 150 - T
Solving for T, we get 500
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
21 they have too be right next to each other and threy have too be right
The ratio would be 14:6
If you reduce it it would be 7:3