Cos(t/2) I got .45 is that what you were looking for or do I need to plug it into the equation up top? can you give me notes of something? cos( -9/11/2) = .45
multiply 40 by 30% to find the discount then subtract
40 * 0.30 = 12
40-12 = 28
they would cost $28
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
Answer:
13.0 units
Step-by-step explanation:
To find the distance between two points, we use the formula
d = sqrt( (y2-y1)^2+ (x2-x1)^2)
sqrt((-3--10)^2 + (-12--1)^2)
sqrt( (-3+10)^2 + (-12+1)^2)
sqrt( (7^2 + (-11)^2)
sqrt( 49+121)
sqrt( 170)
13.038
Rounding to the nearest tenth
13.0