1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
3 years ago
12

Which is the best prove why.5 gallon bucket of paint for $97.45 of a 1 gallon bucket of paint for 21.95.?

Mathematics
1 answer:
Greeley [361]3 years ago
4 0
97.45 / 5 = 19.49 per gallon

and then there is 21.95 per gallon

the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
You might be interested in
Anybody down to help?
vova2212 [387]

Answer:

A to D E to B C to F F to 216

This ez

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this in math right now I'm struggling
kaheart [24]

Answer:

y=-4x-2

Step-by-step explanation:

linear function, y = mx+c

the y intercept of the graph,c, is -2

thus y = mx - 2

substitute a point on the graph into the equation, (2,-1)

2 = m(-1) -2

m = - 4

thus equation of graph is y = -4x-2

3 0
2 years ago
Need help with geometry.
Ann [662]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
How do I find the indicated derivative?
sergey [27]
Multiply the fraction by both things in the parenthesis.
8 0
3 years ago
Please help I will appreciate it
LiRa [457]

Answer:

For part A the value of m is 2/5

Step-by-step explanation:

When a system equation has no solution it means a equation is parallel and it doesn't intersect. And when a line is parallel to one another it has the same slope.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which two expressions are equivalent
    7·1 answer
  • PLZ HELP?????????????????
    10·1 answer
  • What to do in the the following question
    13·1 answer
  • 10+3(2xz+3y)2xz what's the answer.
    11·1 answer
  • Write an equation for the line described in standard form with x-intercept 4 and y-intercept 5
    8·1 answer
  • Andrei loves to bake, and plum tarts are his specialty. Plums are on sale for $3.25 for 2 pounds at the farmer's market. At the
    10·2 answers
  • (Need help)
    9·2 answers
  • Kayla did her homework as soon as she got home from school, it took her 2/3 of an hour, how many minutes did it take her to do h
    8·1 answer
  • La suma de dos número impares consecutivos es 100 . hallar la suma de cifras del mayor<br> numero
    10·1 answer
  • If m&lt;9=130°, what is m&lt;4?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!