1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ira Lisetskai [31]
3 years ago
8

Annette has 1/4 yard of fabric.She cuts it in 3 equal pieces. What fraction of a yard is each piece of fabric?

Mathematics
2 answers:
Nezavi [6.7K]3 years ago
5 0
1/12 would be the answer
Varvara68 [4.7K]3 years ago
4 0
1/12 peice of fabric
You might be interested in
HELP me please look at the picture
Effectus [21]
The answer is 17 you are correct
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Twice the difference of a number and 1 is 4 more than that number. find a number using polyas 4 steps
professor190 [17]

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

2(x-1)=4

2x-2=4

2x=4+2

2x=6

x=6/2=3

8 0
3 years ago
Choose all the factors of 12. (Check all that apply.) multiple choice
ira [324]

Answer:

Hey!!!!

the answers are 2, 6, 3, 12, 4, 1

Please read the explanation... it always helps..

Step-by-step explanation:

Alrighty... let's begin....

A factor is any number that you can multiply by another number to get a product

So choose the numbers you can mutiply by another number to get twelve... which are...  2, 6, 3, 12, 4, 1

if you are wondering why twelve well... 12 x 1 = 12

i hope this helps!!!!

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!!! WORTH 40 POINTS
ivann1987 [24]

Answer:

B : 3/2

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which correctly describes how to determine the measure of angle 1?
aivan3 [116]
The answer you put is correct
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -2x+3y=6 In slope intercept form
    12·1 answer
  • Please helpppppppppp
    15·1 answer
  • Hello umm stuff is cool i also like ice cream and chips.
    14·2 answers
  • What is the value of x?
    7·1 answer
  • Find the indicated quantities for y equals f (x )equals 3 x squared. ​(A) Simplify StartFraction f (3 plus Upper Delta x )minus
    13·1 answer
  • Select ALL the correct answers. Select all the expressions that are equivalent to the polynomial below. 4(x − 4) − 2(3x2 + 3x −
    15·2 answers
  • 5 tons of fertilizer cost $6,600.00. What is the price per pound?
    7·1 answer
  • What is 215% of 44? 9460 946 94.6 9.46
    11·1 answer
  • Please help fast please
    8·1 answer
  • Is the U.S. ever on sale to canadians?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!