you will need to use the law of cosines since this picture does not indicate that this is a right triangle
c^2 = a^2 + b^2 – 2ab cos C,
16^2 = 17^2+8^2 -2*17*8*cosC
256=289-272cosC
-33=-272cosC
33/272 = cosC
cos^-1 (33/272)=C taking the inverse cos
C=83.0 (to the nearest tenth)
b^2 = a^2 + c^2 – 2ac cos B,
8^2 = 17^2 +16^2 -2*17*16cosB
64=289-544cosB
-225=-544cosB
225/544=cosB
cos^(-1) =B
B=65.5
A=180-83-65.6
A=31.4
Answer:
Step-by-step explanation:
5-500 is sqare 5
300,563 Hope it helps! ^^
~Ash~
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1