1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adell [148]
3 years ago
15

What is the radian measure of an angle containing 60 degrees?

Mathematics
1 answer:
vlabodo [156]3 years ago
3 0
60° × π / 180° = 0.33333333333π rad = 1.0471975512 rad
You might be interested in
Ellis is going on a tour that costs $65 while on vacation. He was told to bring $118 to pay for the cost of the tour and dinner.
Olegator [25]

Answer:

The answer should be D.

3 0
2 years ago
When completely factored, <br> is equivalent to which of the following?
docker41 [41]
The answer to this question is B.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Peter compra 8 limones por $6. Cada limón tiene el mismo precio.<br> ¿Cuál es el costo de 1 limón?
galina1969 [7]

<u>Respuesta:</u>

Cada limón cuesta $0.75

<u>Explicación:</u>

$6 ➗ 8 limones = $0.75 por limon

<em>Espero que esto ayude. Lo siento si está mal.  Eres amado y eres hermoso/guapo</em>

-Bee

6 0
3 years ago
A family ordered some candy bars and bags of chips for snacking. The number of candy bars was twice as much as the number of bag
sammy [17]

Answer:

The family bought approximately 2 bags of chips.

Step-by-step explanation:

Given:

Total spent by family = $5.50

We need to find bags of chips did the family buy.

Solution:

Let number of bags of chips bought be 'x'.

Also Given:

The number of candy bars was twice as much as the number of bags of chips.

number of candy bars = 2x

Now we can say that;

Total spent by family is equal to sum of the number of bags of chips bought and number of candy bars.

framing in equation form we get;

x+2x=5.5\\\\3x=5.5

Dividing both side by 3 we get;

\frac{3x}{3}=\frac{5.5}{3}\\\\x=1.83\approx2

Hence the family bought approximately 2 bags of chips.

7 0
3 years ago
Can you answer all of these 10 points of you do
Alekssandra [29.7K]
1.) a.) 12 / 6 = 2
      b.) 3 / 2 = 1.5
      c.) 16 / 8 =2
      d.) Positive

2.) 0 = 0
     2 = 13
     4 = 26
     6 = 39
     8 = 52
     10 = 65
     a.) $6.50
     b<span>.) Is increasing
     c.)  </span>Positive
8 0
3 years ago
Other questions:
  • If a regular polygon has exterior angles that measure 36 each, how many sides does the polygon have?
    6·1 answer
  • Wendy walks 2 miles in 22 minutes. She continues to walk at the same rate. How many minutes will it take her to walk 11 miles? U
    14·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • Suppose that a loan of $6000 is given at an interest rate of 9% compounded each year.
    5·2 answers
  • Wich is the correct fraction representation of books to pens?<br><br> -6/5<br><br> -5/6<br><br> -6/6
    11·1 answer
  • Based on the table, which best predicts the end behavior<br> of the graph of f(x)?
    15·2 answers
  • Round 18 the the nearist 10.
    10·2 answers
  • sewer lines in a system of equations with no solution have slopes that must be the same or different ?​
    8·1 answer
  • kabura bought a piece of cloth 3 metres long. The material shrunk by 1% after washing. What was the new length of the cloth​
    5·1 answer
  • If the line segment joining the points A(4, − 5) and B(4, 5) is divided by the point P such that AP/PB = 2/5. find the co-ordina
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!