1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
poizon [28]
3 years ago
8

On her way to visit her parents, jeniffer drives 265 miles in 5 hours. what is her average rate of speed in miles per hour?

Mathematics
1 answer:
poizon [28]3 years ago
3 0
53 miles per hour because 265 divided 5 is 53.
You might be interested in
What is the product of 2x-5 and 3x2 + 5x - 7? Write your answer in standard form.
jasenka [17]

Step-by-step explanation:

this is your answer..........

5 0
3 years ago
6 - 8a + 5a - 35
Fittoniya [83]
Ok, so after you do -8a+5a, you also have to do 6 -35, getting the equation
-29-3a
7 0
2 years ago
How many square roots exist for the number 9?
Nookie1986 [14]
Two squares root. Because 3 * 3 = 9 and -3 * -3 = 9.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which value of x makes the equation below true? 7 + x = 84 A. 12 B. 77 C. 83 D. 91
garri49 [273]

Answer:

B. 77

Step-by-step explanation:

7 + x = 84

Subtract 7 from both sides

x = 77

8 0
2 years ago
witch tool would you use to measure how long it takes a toy car to go down a ramp? stopwatch scale meterstick ruler
IRINA_888 [86]
If its time based you would need a stopwatch
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    12·1 answer
  • I need you to walk me through how you got the answer to 298÷4
    10·2 answers
  • Solve x + x + 2 + 2x = -2.
    5·1 answer
  • I need help solving this question
    6·1 answer
  • What is the equivalent fraction of 84/120?
    11·1 answer
  • 3.95m + 8.95b = 47.65
    13·1 answer
  • PLEASE HELP WITH ALL QUESTIONS WILL GIVE BRAINLIEST AND WILL GIVE 33 POINTS
    9·1 answer
  • An item is regularly priced at $83. It is on sale for 95% off the regular price.
    8·2 answers
  • 9 4/5 - 2 3/10 in simplest form
    8·1 answer
  • Math help please I need it ASAP
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!