1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leni [432]
3 years ago
11

A chessboard has 64 squares. George places 1 grain of rice on the first square, 2 grains on the second square, 4 grains on the t

hird square, 8 grains on the fourth square, and so on, until he has placed grains of rice on 10 squares.
Once George has put rice on the 10th square, he has placed a total of _____ grains of rice on the chess board.
Mathematics
2 answers:
slega [8]3 years ago
7 0

Answer:

1,2,4,8,16,32,64,128,256,512

(2048 experience)

1023 grains of rice if you add it all up

Step-by-step explanation:

Nonamiya [84]3 years ago
6 0

Hey there! I'm happy to help out!

As you can see, our number keeps on doubling. It's like 2×2×2×2.... so on and so forth. Whenever we multiply a number by itself, we can model it as an exponent, so if we had 2², it is two twos being multiplied, and 2×2=4. If it was 2³, it would be 2×2×2=8.

However, we have a one. This signifies a starting point and exponents have our back. Anything to the 0th power is always equal to one! So, this situation would look something like this:

2^0, 2^1, 2^2, 2^3,2^4,... etc.

So, for the second square, we are going to the first power. For the fourth square it's going to the third power. Therefore, the 10th square will be the 9th power!

2^9= 2×2×2×2×2×2×2×2×2= 512

However, we want to find how much he has done in total! So, let's find how much he did on the other squares!

2^8= 256

2^7=128

2^6=64

2^5=32

2^4=16

2³=8

2²=4

2^1=2

2^0=1

Now, we add these all up to find the total grains of rice!

512+256+64+32+16+8+4+2+1=895

Therefore, George has placed a total of 895 grains of rice on the chess board.

I hope that this helps! Have a wonderful day!

You might be interested in
Which relations are functions?<br><br><br><br> Choose all answers that are correct.
-Dominant- [34]
Hello!

In a function, each input has only one output. In A, three has two outputs, 4 and 5, so A is not a function.

In B, you can use something called the vertical line test to see if each x value has one y value as an output. You move an imaginary vertical line across the graph, and if it intersects with two points it is not a function. If we do this on our graph, it will not intersect two points. Therefore, B is a function.

In C, we can see that each input has one output, or there are all different inputs, so C is a function.

For D we can use that vertical line test again. It intersects both the points (-1,1) and (-1,6) so D is not a function

Our final answers are B and C.


I hope this helps!




6 0
3 years ago
Read 2 more answers
That’s my question ^^
Blababa [14]

Answer:

A. is the answer hop was this helps I did that problem

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Danielle wants to purchase some clothes. He has $75. He buys one leather jacket for $39 and 3 pairs of socks. Each pair of socks
butalik [34]

$12 each. $75 - $39 = $36. $36 divided by 3 = $12. Assuming he used all his money.


8 0
3 years ago
Find the slope of the line
adoni [48]

Answer:

m = (6-5)/(4-1)

m = 1/3

.............

3 0
3 years ago
Joyce paid $140 for an item at the store that was 20 percent of the original price. What was the original price?
Vesna [10]

Answer:

$175

Step-by-step explanation:

Equation for Price Reduction:

Original Price * Percent Remaining of Original = New Price

Plug in the given values into the equation:

Original Price * 0.8 = $140

Divide both sides by 0.8 to isolate the Original Price:

140/0.8 = 175

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the quotient?
    12·2 answers
  • #1 What is the value of the expression 7–3? Answers: A. –21 B. - 1/343 C.1/343 D. 343  #2What is the value of the expression 1/5
    12·2 answers
  • In 5-7 write each numbrr in standard form, (4×10⁴) + (6×10²)​
    9·1 answer
  • What is the unit rate of $46 for 5 toys
    8·1 answer
  • Yuma and Arizona and Las Vegas and Nevada are two driest cities in the United States. Yuma gets the average of 2 2/3 inch of rai
    10·1 answer
  • Rate:168 ounces 14 boxes How much does the spaghetti in each box weigh? Find the unit rate.The unit rate is 12ounces per box.you
    9·2 answers
  • With one method of a procedure called acceptance sampling, a sample of items is randomly selected without replacement and the en
    9·1 answer
  • AABC is an isosceles triangle, with ZA being the vertex angle.
    7·1 answer
  • What expression is equivalent to 23x?
    15·1 answer
  • The annual salaries of all employees at a financial company are normally distributed with a mean of $34,000 and a standard devia
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!