Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer: 21/5
Step-by-step explanation:
4
Step-by-step explanation:
<h3>
Answer:</h3>
square units (approximately 2338.26859)
<h3>
Step-by-step explanation:</h3>
The formula for finding the area of a regular hexagon when you know its side length is
, where
is the area and
is the side length.
- Substitute in the side length.

- Simplify the exponent.

- Multiply.

- Divide.

is as simple as the solution can get without estimating, but you can estimate with a calculator to find that it is approximately 2338.26859.