Answer:
50-90 = 100
Step-by-step explanation:
the ball should be roll ad i dont knw if you knw lwase dp ot tanks
You can do that on photo math
(3c+s)(100-20)/100=100 multiply both sides by 100
(3c+s)80=10000 divide both sides by 80
3c+s=125 subtract 3c from both sides...
s=125-3c....now let's look at the second situation...
(4c+2s)(100-40)/100=120 multiply both sides by 100
60(4c+2s)=12000 divide both sides by 60
4c+2s=200 divide both sides 2
2c+s=100 subtract 2c from both sides
s=100-2c, and from earlier we saw that s=125-3c, since s=s:
100-2c=125-3c add 3c to both sides
100+c=125 subtract 100 from both sides
c=25, and since s=100-2c
s=50
So cds cost $25.00 and sweatshirts cost $50.00
Answer:
$4.12
Step-by-step explanation:
$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon
We have 7 people which result ----> 7 * <u />2 = <u>14 legs</u>
Also, the table has <u>4 legs</u>
The number of the big cats is 7 *7 =49 (big cats)
For every big cat we have ---> 49 * 4= <u>196 legs</u>
For every big cat we have 7 small cats which means --> 49 * 7= 343 (small kittens)
The number of legs for small kittens is 343 * 4 = <u>1372 legs</u>
The number of legs is:
<u />
<u>14+4+196+1372= 1586 legs are in total</u>