Need some more info, what are the dimensions of the bricks?
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
Using proportions, it is found that the computer will cost $1,043.04.
<h3>What is a proportion?</h3>
A proportion is a fraction of total amount.
In this problem, the total amount is composed by:
- An initial payment of $150.
- 6% sales tax, which means that the price is increased by 6%, that is, the previous amount is multiplied by 1.06.
Hence, the cost is given by:
C = 1.06 x (150 + 12 x 69.50) = 1043.04.
The computer will cost $1,043.04.
You can learn more about proportions at brainly.com/question/24372153
Answer:
triangular prism
Step-by-step explanation:
1 Triangle side and 2 Rectangular