Price of a Cake
10.5/3= 3.5
1 Cake = $3 and 5 cents, 3.5
Price of a cookie
3.5*4=14
14 out of 14.80 was the cost of 4 cakes
Which leaves us with 0.8
8/0.8= 0.1
The Price of 1 cookie is 0.1
1 Cake: 3.5
1 Cookie: 0.1
Answer:
Question 1: 15 cups
20% (pineapple juice) = 3 cups, 100/20=5, 5*3 = 15 cups
Question 2: 20 cups
25% (orange juice) + 5% = 30%
30% (orange juice) = 6 cups, 30/6=5%, 100/5=20
I can't explain the whole thing very clearly, but hope it helped
The cost for a gallon of Moo Milk is $5.12
To find the cost of 8 fl. oz. of Moo Milk, the unit price must be found.
Therefore:
One gallon of liquid equals 128 fluid ounces.
5.12 ÷ 128 = 0.04
0.04 × 8 = 0.32
Therefore, the cost of 8 fluid ounces of Moo Milk is $0.032
I hope this helped - Maria S.
The way to solve this is to do 5 1/5 divide by 2.5.
2.08 minutes
The correct answer is letter C