1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
13

Julio's goal is to type an average of 50 words per minute on his five typing exams. His scores on the first four exams were 46,4

4,57 and 47 words per minute. How many words per minute will he need on his fifth exam to reach his goal?
Options: 56,58,50,51

Mathematics
1 answer:
Svetllana [295]3 years ago
6 0
Answer is 56 because on his 3rd exam he got 57 word per minute, since he got 57 he can take out 7 of those words and he would still have 50. Remember the extra 7 words we have. Then you would calculate how many more words he needs to get to fifty on his other exams which are 4,6,and 3. Add these 3 and you get 13. Remember we still have that extra 7. We pick 56 with the extra 7 it would be 63. You can take out 13 words to fill in the other exams and u would still be left with 50.
Therefor your answer is 56.
You might be interested in
A quantity with an initial value of 6200 decays continuously at a rate of 5.5% per month. What is the value of the quantity afte
ELEN [110]

Answer:

410.32

Step-by-step explanation:

Given that the initial quantity, Q= 6200

Decay rate, r = 5.5% per month

So, the value of quantity after 1 month, q_1 = Q- r \times Q

q_1 = Q(1-r)\cdots(i)

The value of quantity after 2 months, q_2 = q_1- r \times q_1

q_2 = q_1(1-r)

From equation (i)

q_2=Q(1-r)(1-r)  \\\\q_2=Q(1-r)^2\cdots(ii)

The value of quantity after 3 months, q_3 = q_2- r \times q_2

q_3 = q_2(1-r)

From equation (ii)

q_3=Q(1-r)^2(1-r)

q_3=Q(1-r)^3

Similarly, the value of quantity after n months,

q_n= Q(1- r)^n

As 4 years = 48 months, so puttion n=48 to get the value of quantity after 4 years, we have,

q_{48}=Q(1-r)^{48}

Putting Q=6200 and r=5.5%=0.055, we have

q_{48}=6200(1-0.055)^{48} \\\\q_{48}=410.32

Hence, the value of quantity after 4 years is 410.32.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help with 1 and 3 and 5 (PLS HELP) I’m begging I need help
xz_007 [3.2K]

there is no question attached

3 0
3 years ago
Identify the surface with the given vector equation. r(u, v) = 2 sin(u) i + 5 cos(u) j + v k, 0 ≤ v ≤ 5 plane hyperbolic parabol
olchik [2.2K]
Note that this just produces three parametric equations:

x(u) = 2 \sin(u)
y(u) = 5 \cos(u)
z(v) = v

In the x-y plane, this is just he parametric equation for an ellipse (as a function of u). The z is simply a linear function. 

The surface is then an ellipse extruded along the z-axis. We get a elliptic cylinder.
6 0
3 years ago
What is 0.019 written as a percent?<br><br> A. 0.00019% <br> B. 0.019%<br> C. 0.19% <br> D. 1.9%
Lesechka [4]
The correct option is d
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A family has two cars. The first car has a fuel efficiency of 20 miles per gallon of gas and the second has a fuel efficiency of
Lubov Fominskaja [6]

<u>Answer:</u>

First car:  35 gallons

Second car: 15 gallons

<u>Step-by-step explanation:</u>

Assuming x to be the gas consumed by 1st car and 50 - x to be the gas consumed by 2nd car.

We know that:

Distance traveled = fuel efficiency × gas consumed

20x+35(50-x)=1225

20x+1750-35x=1225

35x-20x=1750-1225

15x=525

x=35

So 50 - x = 50-35=15

Therefore, first car consumed 35 gallons while second car consumed 15 gallons.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The two way table shows the number of students who bring their lunch to school or who bus
    11·2 answers
  • a rock that forms from cooling lava is classified as an _____. intrusive volcanic rock intrusive igneous rock extrusive metamorp
    15·2 answers
  • Solve for m.<br> m+9=-2<br><br> m=?
    12·2 answers
  • Simplify:[(27^n+2) -6.3^3n+3]÷9^n+2 *3^n​
    15·1 answer
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    5·1 answer
  • A florist makes 4 floral arrangements that are exactly the same. He uses 4 bunches of 8 tulips and 2 bunches of 10 daisies.How
    9·1 answer
  • NEED HELPPP ASAPPP !!
    13·1 answer
  • Try, check, and revise or write an equation to solve:
    6·1 answer
  • Write the following number in scientific notation: .00098
    5·1 answer
  • A=(q+k/3)m solve for q. <br>Please help lol. ​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!