1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmasim [6.3K]
3 years ago
8

Three cans of tuna costs $1.50. what is the cost of one can of tuna. what is being compared

Mathematics
1 answer:
Aloiza [94]3 years ago
8 0
3 cans = $1.50

1.50
------- = 1 can
3 cans


1.50
------- = .50
3



1 can = $.50
You might be interested in
I. A rhombus is a special type of square. II. A rectangle is a special type of rhombus. III. A trapezoid is a special type of pa
Kobotan [32]

Answer: I. only

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Explanation :

II. False. a rectangle is a special type of rhombus since a rhombus has all sides equal, while a rectangle has all angles equal. A rhombus has opposite angles equal, while a rectangle has opposite sides equal.  The diagonals of a rhombus intersect at equal angles, while the diagonals of a rectangle are equal in length.

I.  True. A square is a special case of a rhombus, because it has four equal-length sides and goes above and beyond that to also have four right angles. Every square you see will be a rhombus, but not every rhombus you meet will be a square.

III. False.  Trapezoids have only one pair of parallel sides; parallelograms have two pairs of parallel sides. A trapezoid can never be a parallelogram. The correct answer is that all trapezoids are quadrilaterals.

4 0
3 years ago
Does anyone know the answer to this? or how to do it?​
Solnce55 [7]

Answer:

( -2 , 0 ) maximum

Step-by-step explanation:

Watch the graph and point out the coordinates.

if its vertex is less that 0 or negative, then maximum.

With vertex being greater than 0 or positive, its minimum.

7 0
2 years ago
A shipment of 105 Otter box covers for I-phones has arrived. The total invoice (excluding tax, shipping, etc.) is $3,849.75.
bezimeni [28]
<span>3,849.75 </span>÷ 49.95 = 77 (Calculator)

Sense you would like it explained than the question is asking how many otter box Defender Covers where shipped in that price. So when you have that they want the amount of Otter Box Defenders than you divide the amount paid for the shipment with the amount of the otter box defender price.

I hope this is helpful.
3 0
3 years ago
Can anyone help me I need this help.
MAVERICK [17]

Answer:

sorry we cant see the work I would help if I see the pitcher plz

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dane says that the answer to the problem 4 to the 6th power times 4 to the 3th power is 16 to the 9th power. What was his mistak
lesya [120]

Step-by-step explanation:

his mistake was that he didnt follow the rules of the order of operations and he multiplied 4 by 4 and just added the third power and the 6th power getting the wrong answer

                        hope this helps:) good luck

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Number 12! Please show work
    5·2 answers
  • at a game show there are 7 (including you and your friend) in the front row. The host randomly chooses three people from the fro
    11·2 answers
  • A factory worker conducted test on a random sample of 150 products. Of the products tested, 2 were found to have defects. Based
    8·1 answer
  • Jim has 48 sweets he wants to give one-third of them to his friend bob
    8·1 answer
  • (-19, -12), (-9, -15)
    10·1 answer
  • Multiples of 4 are even numbers
    8·2 answers
  • What is the range of y = –3sin(x) – 4?
    12·2 answers
  • Can someone plz solve this for me
    15·2 answers
  • Which statement explains one way that ponds and lakes differ?
    14·2 answers
  • ANS WER AS SOON AS POSSIBLE <br> AND I WILL MARK U AS BRAINLIST
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!