1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmasim [6.3K]
4 years ago
8

Three cans of tuna costs $1.50. what is the cost of one can of tuna. what is being compared

Mathematics
1 answer:
Aloiza [94]4 years ago
8 0
3 cans = $1.50

1.50
------- = 1 can
3 cans


1.50
------- = .50
3



1 can = $.50
You might be interested in
The height of a building is 1417 ft. How long would it take an object to fall to the ground from the top? Use the formula s = 16
Lemur [1.5K]

Given :

The height of a building is 1417 ft.

To Find :

How long would it take an object to fall to the ground from the top.

( Use the formula s = 16t² where s is the distance, in feet traveled by an object falling freely from rest in seconds. )

Solution :

Putting value of height in given equation, we get :

16t^2 = 1417\\\\t^2 = \dfrac{1417}{16}\\\\t^2 = 88.5625\\\\t = \sqrt{88.5625}\\\\t = 9.41 \ seconds

Therefore, time taken by object to reach the ground is 9.41 seconds.

8 0
3 years ago
Your teacher gave you 45 of a bag of candy, but she only gave your friend 23 of a bag.
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

you got 12 more then your friend, 45-23

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Someone help with this ?
siniylev [52]

Answer:

mela chupas perra hgjygu

8 0
3 years ago
Which interval for the graphed function contains the local maximum?
Nonamiya [84]

Answer:

[0,2]


Step-by-step explanation:

local maximum is a maximum within some region of x values

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lucy reads 72 chapters of a book in 8 hours. What is her rate in chapters per hour?
Sophie [7]
She read nine chapters each hour
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • N a small storage bin, there is a collection of Legos. There are 15 red bricks, 10 yellow bricks, 8 blue bricks and 7 green bric
    8·1 answer
  • Parallelogram ABCD is dilated to form parallelogram EFGH. Side BC is proportional to side CD. Which corresponding side is propor
    14·2 answers
  • At a local hardware store, Ms. Jones learned that 1 would cost her $.50, 12 would cost $1.00, and the price of 144 would be $1.5
    14·1 answer
  • What is the area of the triangle? (:
    13·1 answer
  • A car was valued at $39,000 in the year 1995. The value depreciated to $11,000 by the year 2003.
    12·1 answer
  • Y+7=10 what is the answer to that
    12·2 answers
  • How can you use rate to compare the cost of two of cereal that are different sizes.
    11·1 answer
  • The heights of the men age 18 and over in HANES5 averaged 69 inches; the SD was 3 inches. Suppose the histogram of their heights
    13·1 answer
  • PLEASEEE HELPPPPPPP
    9·1 answer
  • Figures ABCD and PQRS are parallelogram find x and y (lengths are in metres) Part i and ii.​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!