1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viva [34]
3 years ago
7

Help! i dont know how to do it

Mathematics
1 answer:
Lesechka [4]3 years ago
8 0
I think it is 1.6
sorry if i am wrong
You might be interested in
Mike hiked to a lake in 4.5 hours at an average rate of 4 1/5 miles per hour. Pedro hiked the same distance at a rate of 4 3/5 m
ExtremeBDS [4]

Answer:

distance = rate x time

3 and 1/5 = 3.2 and 3 and 3/5 = 3.6

distance = 3.2 x 4.5 = 14.4

14.4 = 3.6 x T

T = 14.4 / 3.6 = 4 <--- Pedro's time

4 0
3 years ago
How dose an incline effect speed and distance of an object?
My name is Ann [436]
It makes the object move faster
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help !!!! Joe runs 8.25 times around a track in 1,119.803 seconds. If one lap around the track is 402.3 meters, which is
Sloan [31]

Answer: The answer is 3m/s

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone pleas answer this
Dima020 [189]

83.7 m

18.6 / 3.6 = 5.166667

16.2*5.166667 = 83.7 m

7 0
3 years ago
If Sam earns $97.50 for 15 hours of work,How many hours will he need to work to earn $130?
svp [43]

Answer:

it would be 20

Step-by-step explanation:

because you divide to find the unit rate like 97.50/15 and then you multiply a number to the answer you got there until those two numbers have a product of 130

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Change the fraction 3/4 to a percent.
    12·1 answer
  • 6. If element Q has 11 protons, its atomic<br> is 11.
    6·2 answers
  • Where is -4 on the number line? Expain
    15·1 answer
  • I had 2 apples and then I ate 1. My mom felt sorry for me and gave me 5 more apples. At school, a bully stole 4 of my apples and
    12·2 answers
  • In how many arrangements can 3 boys and 4 girls stand in a row such that no two boys are together?
    12·1 answer
  • Which construction is illustrated above ?
    10·2 answers
  • Richard buys a carton of oranges and measures the weight of 1 orange in the carton Which measure gives the most precise weight?
    7·2 answers
  • Find the slope of the line without graphing using the 2 points below.
    9·1 answer
  • The revenue for a business, as a function of units produced, x, is shown below by R(x). C(x) represents the cost of producing x
    15·1 answer
  • (-2x-3)+(4c+6z)+(7+3c)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!