1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksana_A [137]
3 years ago
8

One week Chuck bought 2 packs of chicken and 3 packs of beef for $42.50. The next week he bought 5 packs of chicken and 6 packs

of beef for $94.25. What is the price of each pack of chicken and each pack of beef?
Mathematics
1 answer:
guajiro [1.7K]3 years ago
4 0

Answer:

Each pack of chicken costs $8 and each pack of beef costs $9.24.

Step-by-step explanation:

This question can be solved using a system of equations:

I am going to say that:

x is the cost of each pack of chicken.

y is the cost of each pack of beef.

2 packs of chicken and 3 packs of beef for $42.50.

This means that 2x + 3y = 42.50

5 packs of chicken and 6 packs of beef for $94.25.

This means that 5x + 6y = 94.25

We have to solve the following system:

2x + 3y = 42.50

5x + 6y = 94.25

I will use the addition method, multiplying the first equation by -2, and adding to the second

-4x - 6y = -85

5x + 6y = 94.25

-4x + 5x - 6y + 6y = -85 + 94.24

x = 9.24.

And

2x + 3y = 42.50

3y = 42.50 - 2x

y = \frac{42.50 - 2*9.24}{3}

y = 8

Each pack of chicken costs $8 and each pack of beef costs $9.24.

You might be interested in
Michael and Derrick each completed a separate proof to show that corresponding angles AKG and ELK are congruent. Who completed t
saw5 [17]

Answer:

Corresponding angles between parallel lines and a transversal are equal. By comparing both proofs, Michael's proof is incorrect.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the answer to this question 4(5x+30)=100?
Over [174]

Answer: x = -1

Step-by-step explanation: To solve this equation, we start by distributing the 4 through the parentheses on the left side.

So we have 4 times 5x which is 20x and 4 times 30 which is 120.

So our equation now reads 20x + 120 = 100.

Solving from here, we subtract 120 from both sides of the equation and we have 20x = -20 and dividing both sides by 20, we find that <em>x = -1</em>.

4 0
3 years ago
Question 1
KatRina [158]

Answer:

x2+x-4=0

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
I need help fast i will give out brinalist
Irina-Kira [14]
D. Tanisha is 6, and Bess is 12
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify by adding like terms 3w-3x+2w-6-8
EastWind [94]
<span>3w - 3x + 2w - 6 - 8

Combine like terms:
= 5w - 3x - 14</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLS HELP ME I WILL GUVE YOU BRAINLIST AND A THANK YOU!!!!!
    10·2 answers
  • What is the place of the 7 in 73.87
    11·2 answers
  • Which scenario is modeled by the equation (x)(0.6) = $86.46?
    8·2 answers
  • An airplane travels 460 miles from San Diego to San Francisco in 2.5 hours, going against the wind. The return trip is with the
    5·1 answer
  • HELP PLEASE ILL GIVE YOU MY POINTS AND BRAINLEST FIRST TO ANSWER
    12·1 answer
  • $12 for 5 boxes of cereal (unit rates)​
    10·2 answers
  • Which items are tax deductible for consumers who are buying or renting a home
    15·1 answer
  • Calculate the value of this
    8·1 answer
  • Hello ! does anyone know how I could get x and y from this equation :
    10·1 answer
  • 2(x+5)=3x+1 <br> How do I solve this
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!