1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
san4es73 [151]
3 years ago
11

Chloe answered 42 of the 50 questions correctly. Express this amount as a percent and a decimal

Mathematics
2 answers:
Oxana [17]3 years ago
4 0
It would be 21 as a percent and 0.21 as a decimal
anygoal [31]3 years ago
4 0
42 out of 50 is 

42/50 - The fraction symbol also acts as a division sign. 42 divided by 50 is 0.84. And to convert it to a percentage, multiply by 100 and add a percentage sign.

Final answer: 0.84 and 84%
You might be interested in
23 x 32 is the prime factorization for which one of these choices?
antoniya [11.8K]
<h2><u>Answer:</u></h2>

⟶ 2³ × 3² is the prime factorization for which one of these choices?

Let's check,

1) 6 = 3 × 2 [So, obviously not this choice]

2) 25 = 5 × 5 = 5² [Not this either]

3) 36 = 3 × 2 × 2 × 3 = 3² × 2² [Doesn't match with 2³ × 3²]

4) 72 = 2 × 2 × 2 × 3 × 3 = <u>2</u><u>³</u><u> </u><u>×</u><u> </u><u>3</u><u>²</u><u> </u>[Matches]

⟶ The answer is, choice <u>7</u><u>2</u><u>.</u>

\underbrace{ \overbrace{ \mathfrak{Carry \: On \: Learning}}}

3 0
3 years ago
What is the reciprocal of 3 1/5?
aivan3 [116]

if u like it,u can start following me...

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Ship Co. produces storage crates that require 1.2 meters of material at $.85 per meter and 01 direct labor hours at $15.00 per h
Vesna [10]

Answer:

$3.42

Step-by-step explanation:

Meters of material required = 1.2 meters

Cost per meter of material = $0.85

Direct labor hours = 0.1

Cost of direct labor per hour = $15

Overhead rate = $9 per direct labor hour

Standard cost per unit of product :

(Direct material cost per unit + direct labor cost per unit + overhead cost per unit)

Direct material cost per unit :

Material needed × cost per meter = (1.2 × $0.85) = $1.02

Direct labor cost per unit :

Direct labor hour × cost per hour = ( 0.1 × $15) = $1.5

Overhead cost:

0.1 * $9 = $0.9

Standard cost :

($1.02 + $1.5 + $0.9) = $3.42

5 0
4 years ago
The local grocery store sells different sizes of peanut butter. Find the unit prices for each size container, and then identify
Maslowich
4.20/12 = 0.35$
6.19/16.3= 0.38$
8.40/28 = 0.30$
21.12/64 = 0.33$

Answer:
The best deal is the 28oz container of peanut butter.
7 0
3 years ago
HELP ASAP! I need the answer to all 3 of these questions.
Leokris [45]

Answer:

I think that number one is 26, two is -4, and three is -4

Step-by-step explanation:

To solve for number one replace 8 with (x) so 3(8) + 2. 3 x 8 = 24 and 24+2 = 26

Numbers 2 and 3 appear to be the same problem so just do 3(-2) + 2 (Because you replace the number with the x) 3(-2) = -6 + 2 = -4!

I hope that helped!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The graphs of the quadratic functions f(x) = 6 – 10x2 and g(x) = 8 – (x – 2)2 are provided below. Observe there are TWO lines si
    14·1 answer
  • Pls help me on this I’m not understanding
    14·2 answers
  • And evaluate x(- y + z) for x=-1 y=-2 and z=5
    15·2 answers
  • Makoto rolled a fair number cube 4 times and it landed on 6 every time. If he tosses the cube a fifth time, what is the probabil
    10·1 answer
  • BRAINILEST!!!Which is the simplified form of ?
    11·1 answer
  • You have $550 in a savings account that earns 3% simple interest each yaer. How much will be in your account in 10 years?
    12·1 answer
  • A car dealership tracks the highway fuel efficiency of the preowned cars on the lot. The dot plot displays the collected data. W
    9·1 answer
  • PLS HELP DUE IN 1 HOUR <br><br> write the expression using positive exponents <br> 1/3^-5
    12·1 answer
  • The table shows the last holiday destination of 60 people
    11·1 answer
  • Points A,M and P are collinear with M in between A and P. If AP=29, AM =5x-3 and MP=8x+6, what does MP=?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!