1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksandr82 [10.1K]
3 years ago
6

I NEED HELP BAD I WILL GIVE 20 POINTS IF YOU ANSWER ALL THEM

Mathematics
1 answer:
natita [175]3 years ago
7 0

<span>1.     </span><span>Why was Robert E. Lee convinced that he should attack in the Northern territory again in June of 1863? </span>

<span>He was confident that he would win because he just became victorious against the Army of the Potomac in Chancellorville. His belief and his desire to be recognized by the Confederacy by the French and British, convinced him that he should attack the Northern territory for the second time.  </span>

<span>
2. Which side won that 1st day of the battle on July 1st, 1863? Union or Confederate
– The Confederate won on the 1st day of the battle.


3. How did the Battle of Gettysburg start - did they plan on meeting up at Gettysburg and have a battle there?
A confederate soldier discovered that Union cavalries were in town. With this intel, the confederate were able to initiate attacks against them.  


4. Who ended up losing this entire battle at Gettysburg, General Meade or General Lee?
– General Lee ended up losing the entire battle at Gettysburg.


5. During the 2nd day of the Battle of Gettysburg, on July 2nd, how did the Union have the advantage over the Confederacy?
– The Union armies were able to secure strong positions for themselves from Culp’s Hill to Cemetery Ridge.


6. Why did General Lee order General Pickett to charge across a mile long open field? 
– He thought that the Confederates won on the 2nd day of Battle thus he ordered Gen. Picket to charge across a mile long open field to attack dug-in Union soldiers in their positions.


7. Did Pickett and his men successfully take over Cemetery Ridge from the Union during their charge?
– No. They were attacked by the Union armies in all sides. They lost 2/3 of their men.


8. True or False It was General Pickett’s fault that his charge didn’t work. 
– False. General Lee ordered the charge despite protest from Longstreet. Gen. Pickett was merely following orders.


9. About how many casualties did the Union and Confederacy both have during the 3 day battle at Gettysburg? Union casualties – 23,000 ; Confederate casualties – 28,000


</span>
You might be interested in
There is a bag filled with 4 blue and 5 red marbles.
gavmur [86]

1) first pick red 5/9 blue 4/9


2) second pick when red has been picked red now becomes 4/8, blue stays 4/8


2) Second pick when blue has been picked blue now becomes 3/8, red stays 5/8


Mind you, you only need both different colours so:

first pick red 5/9 x sec pick blue 4/8 = 20/72

and first pick blue 4/9 x sec pick red 5/8 = 20/72

add both up 20/72 + 20/72 = 40/72 = 5/9

6 0
3 years ago
an ostrich egg weighs 2.9 pounds.The difference between the weight of this egg and the weight of an emu egg is 1.6 pounds.write
Alex73 [517]

Answer:

2.9-w=1.6

Step-by-step explanation:

Let w be weight of emu egg in pounds.

We have been given that an ostrich egg weighs 2.9 pounds.The difference between the weight of this egg and the weight of an emu egg is 1.6 pounds.

We can represent this information as:

2.9-w=1.6

Therefore, the equation 2.9-w=1.6 will give us the weight of the emu egg, w, in pounds.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x​
Naddika [18.5K]

Answer:

x= -12

Step-by-step explanation:

∠2= (180°-36°)÷2 (base ∠s of isos. △)

∠2= 72°

m∠2= x +84

72= x +84

x= 72 -84

x= -12

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help! i need this asap
Westkost [7]
Philip equation
ordered data: 3o(oranges), 3g(green), 6y, 8r, 13b(black, 15b(blue
mean: 8 mode: 3 range: 12
8 0
3 years ago
I don't like word problems, i need help with this guys
alina1380 [7]
Okay so first we want to find out how many cans one person uses a year. To find this we divide 16,801 by 53 and we get 317 cans a year. Using this we can find how many cans 1,694,000 people use a year by multiplying the people by 317. You get 536,998,000 cans a year, which is your answer.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What would the median be for 14,30,17,30,17,10?
    10·1 answer
  • The sum of five more than a certain number and 10 more than twice the number is equal to the product of 2 and the number increas
    10·1 answer
  • Megan’s art class painted two regular murals.The size of the first mural is shown below.
    11·1 answer
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • SOMEONE HELP! need “shown work as well” something i can type.
    5·1 answer
  • BEST ANSWER GETS BRANLIEST AND 100 POINTS<br><br><br> Simplify (√3+√48)(√2−√5).
    13·2 answers
  • Write an expression to show the sum of , , and .
    10·2 answers
  • Solve this 6 - 4(3 - 6x) + 12x
    9·1 answer
  • LOOKS EASY !! NO FILES/LINKS THX
    10·2 answers
  • 10 hour - 2 hours 25 minutes -3hours 35 minutes
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!