Answer:
Option (d) is correct.
Step-by-step explanation:
Given that,
The wholesale price of a pen is $15.
It then marks up the price by 94%.
Its marked price is equal to 94% of $15. So,

Selling price of the highlighter pen is equal to the sum of marked price and the wholesale price.
SP = $14.1+$15
SP = $29.1
Hence, the marked price is $14.1 and the selling price is $29.1
Question:
Martin uses 5/8 of a gallon of paint to cover 4/5 of a wall. what is the unit rate at which Martian paints in walls per gallon
Answer:
0.78125 walls per gallon
<em></em>
Step-by-step explanation:
Given


Required
Determine the unit rate
This is calculated as:

Substitute values for wall and paint

Simplify:

Change to *




<em>Hence, the unit rate is: 0.78125 walls per gallon</em>
Answer: B.
18 + 46 = 60
A. 3(6+14) = 48
B. 6(3+7)= 60
C. 3(6x14)= 252
D. 6(3x7)= 126
I’m happy to help :) !
Answer:
????????????......???????.
Lisa is wrong
Hope this helps!