1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lbvjy [14]
2 years ago
13

If the following two triangles are similar, find X. Show work please

Mathematics
1 answer:
anastassius [24]2 years ago
7 0
The similarity ratio is 20/10 = 2, so x can be found as:

10/2 = x = 5
You might be interested in
The Atlas V Rocket could go 1 full mile in just
Jet001 [13]

Answer: It traveled 36,000 miles per hour.

Step-by-step explanation: 1/10 of a second x 36000 = 1 hour.

5 0
3 years ago
( 3x + 2) + (4x - 3) + ( x + 7) = 86 what is x
svet-max [94.6K]

Answer:

x=10

Step-by-step explanation:

hope it helps

7 0
2 years ago
In the following expression, both AAA and BBB are variables that can take positive values.
ololo11 [35]

The value to increase is keeping A constant and decreasing the value of B

<h3>What are fractions?</h3>

Fractions are written as a ratio of two integers. For instance a.b is a fraction where a and b are integers.

In the fraction a/b, the numerator is and the denominator is b. If the value of the denominator is decreasing the fraction will increase but if the value of the denominator is increasing the fraction will decrease.

Given the expression A + 2/B, the higher the value of B provided such that that A is constant, the higher the expression. Hence the expression that will cause the value to increase is keeping A constant and decreasing the value of B

Learn more on fractions here: brainly.com/question/17220365

#SPJ1

8 0
2 years ago
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
3 years ago
A man has a collection of 19 coins worth $2.55. There are twice as many nickels as dimes. If the rest are quarters, how many qua
likoan [24]

Answer:

7 quarters

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Suppose 55 percent of the customers at Pizza Palooza order a square pizza, 72 percent order a soft drink, and 48 percent order b
    6·1 answer
  • Solve the inequality 12(1/2x-1/3)&gt;8-2x
    8·2 answers
  • Identify the zeros of f(x) = (x + 9)(x − 4)(6x + 1).
    6·2 answers
  • The measure of an exterior angle at n measures 99�. m�l � __1 3 x� and m�m � __2 3 x�. find m�l, m�m, and m�lnm.
    11·1 answer
  • What scale is this??
    9·1 answer
  • Carmen has $30 in store bucks and a 25% discount coupon for a local department store. What maximum dollar amount can Carmen purc
    7·2 answers
  • Which numbers from 0 to 10 are both whole numbers and natural numbers?
    12·1 answer
  • How much would you pay for 5 apples at the rate of $6.60 a dozen?
    11·2 answers
  • Using the same triangle as above, provide a value for the measure of angle A. Use this value, along with the values you have pro
    13·1 answer
  • On weekends, Ben mops the kitchen floor. Below is an image that shows
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!