5:$2.50
9:?
divide 5 by both sides cause you wanna see how much is 1 liter so you can multiply that with 9.
5 divided by 5 is 1.
$2.50 divided by 5 is $0.50
1:$0.50
each liter costs $0.50
Multiply $0.50 with 9 and that is $4.50
the answer is $4.50
You can simply count 0,1,2,3 when zero is your starting point
Answer:
-12
Step-by-step explanation:
Use Order of Operations BPEMDAS:
-2 - [-3 + 7 + 6]
-2 - [4 + 6]
-2 - 10
-12
Answer:
B.
Step-by-step explanation:
3(4x-2)-30=-6(6-2x)-20
12x-6-30=-36+12x-20
12x-36=12x-56
Answer:
See image below:) :)
Step-by-step explanation: