1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
satela [25.4K]
3 years ago
11

A rectangular prism has a length of 2 1/2 cm, a width of 2 1/2 cm, and a height of 5 cm. Justin has a storage container for the

prism that has a volume of 35 cm³. What is the difference between the volume of the prism and the volume of the storage container?
Mathematics
1 answer:
julsineya [31]3 years ago
6 0
The volume of the prism is 31.25 cm cubed.
Therefore the container has a higher volume.
35 - 31.25 is 3.75.
The difference is 3.75
You might be interested in
The Flynns' monthly budget allowed them to spend 5555 for household expenses. During June and July they
cricket20 [7]

Answer:

They have over spent $925

Step-by-step explanation:

Given:

The Monthly amount Flynn's spent on Household  = $555

Amount spent In June and July together = #2035

To Find:

The over spent amount in June and July = ?

Solution:

For a month the budget is $555

According to the budget the amount they should have spent for the month of June and July will be

=> $555 for June  + $555 for July

=> $1110

But they have spent $ 2035 for June and July together

Si the extra amount will be

Amount spent - actual budget amount

=> $2035 - $1110

=> $925

3 0
3 years ago
Please answer correctly......Leslie has a box of markers. There are 3 black, 4 red, 2 blue, 1 brown, 2 purple, 2 yellow and 5 gr
PtichkaEL [24]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

possible outcomes for choosing one marker is 1/19

so there for the answer is A

7 0
3 years ago
Plz help I will give brainliest<br> What is the value of x in this problem<br> 97x+14=13.8
sammy [17]
X= -1/485 (-0.00206)
8 0
2 years ago
Imagine a world in which only decimals, not fractions, are used. How would your life be different?
nataly862011 [7]
I used to hate fractions. But in time, you learn to love them. This is because there's a big difference between fractions and decimals, even though when you divide the actual fraction it comes out to a decimal. Decimals go on and on sometimes, and it would be impossible to write out all those numbers, especially when taking a timed test, for example. Fractions, in this case, would be much more useful (as long as you know how to use them to your advantage). Fractions are basically all those decimal numbers wrapped up into a single, simple division. It makes the outcome of your answer much more accurate than if you estimate every decimal you get throughout a math problem. The more you estimate throughout the problem-solving process, the less accurate your final answer will be. Hence why teachers will usually tell you to estimate when you're putting down the final answer. Fractions are complex at times, so it may be easier to use them in decimal form for certain situations (especially if the decimal form is short and sweet). A world without fractions will result in many, many inaccurate situations involving mathematical knowledge.
3 0
2 years ago
HELP PLS’ Suppose you roll a die. Find the probability of the given event. Simplify your answer.
NikAS [45]

The answer is 2) 2/3

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the measure of
    11·2 answers
  • melissa is saving money to buy a game. So far she has saved $30, which is three-fifths of the total cost of the game. How much d
    6·1 answer
  • Number one is really confusing! Any help at all would be nice. Thank you
    6·1 answer
  • Can an isosceles triangle be a right angle
    13·1 answer
  • For the data set shown in the scatterplot, what is the BEST approximation of the y-intercept for the line of best fit?
    10·2 answers
  • Simplify: (18)2(3)2(4)3 (6)2(2)3
    5·1 answer
  • The numbers 1 through 14 (inclusive) are written on the chalkboard. Ms. Q. took the product of 13 of the 14 numbers. How many di
    8·1 answer
  • Pleaseee ANWSER ASAP!!!!
    5·1 answer
  • Find the exact value of each variable. Will Get BRAINLIEST If Questions Are Correct.
    11·2 answers
  • What is the unit rate for $7.30 for 5 pounds.
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!