1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
2 years ago
12

Factor: 24mn – 16n

Mathematics
2 answers:
Sonja [21]2 years ago
6 0
Take out 8n(3m-2) so B
guajiro [1.7K]2 years ago
3 0
The answer is the second one : 8n(3m-2)
You might be interested in
What is the equation of this graph? Will give brainliest!
Scilla [17]
...........................

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 4 cookies cost $4.00, how much does 1 cookie cost?
Mkey [24]

Answer:

1 dollar

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
A laptop cost 11,200 is on sale on 30%. How much is the change?
ASHA 777 [7]

Answer:

$3,360.

Step-by-step explanation:

To find the change all you need to do is multiply 11,200 by 0.3, and you get the answer of the change of the price now being $3,360 lower than it's original price, $11,200.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Apply THe ORder of operations to simplify the expression
Galina-37 [17]
First either add or subtract the number in the parenthesis (3^2-4) which equals to 5 

90/[10+5) add the number in the parenthesis again (always do the parenthesis first) [10+5]= 15.

lastly divide 90/15 which equals to 6
always remember (PEMDAS)
5 0
3 years ago
An athletic director pays $90 for 12 sun visors for the softball team. how much will the athletic director pay to buy 15 more su
Dvinal [7]
90/12=7.5. 

so.....

7.5 times 15 is 21.

That added to the orginal amount equals to : 111.

How much the athletic director will pay to buy 15 more sun visors is $111.

Hoped I helped!<span>

</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is the number of hours spent studying an explanatory variable
    14·2 answers
  • Simplify 6t+t ????????
    11·1 answer
  • PLZ HELP ASAP Geometry help: 2x^2 + 2y^2 - 8x +10y +2=0
    8·1 answer
  • Jake used integers to record his costs and earnings from selling homemade muffins. He spent $16 on ingredients. He earned $125 f
    9·2 answers
  • Guy ran 3 4of the distance that Aviv ran, and Guy ran at 2 3of Aviv's speed. If Guy ran 1 1 2miles at 6 miles per hour, for how
    11·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7Bx%7D%7B4%7D" id="TexFormula1" title="\frac{x}{4}" alt="\frac{x}{4}" align="absmiddle
    9·2 answers
  • I need help on this question im testing
    14·1 answer
  • A group of friends wants to go to the amusement park. They have $469.75 to spend on parking and admission. Parking is $10.75, an
    7·1 answer
  • Combine like terms in the expression 4k + 2k - k + 3.<br> please help this is urgent
    14·2 answers
  • A quadrilateral is inscirbed in circle o. the angle measures the quadrilateral in degrees are given by the expressions shown in
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!