1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solmaris [256]
3 years ago
11

As a salesperson you get $50/day and $3.60/each sales you make.If you want to make $60 in one day, how many sales would you need

need to make ?
a 3
b 4
c 5
d 6

please show work.
Mathematics
1 answer:
zalisa [80]3 years ago
8 0

Answer:

a 3

Step-by-step explanation:

You make 50 a day plus 3.60 per sale

Income = 50+ 3.6 s

You want to make at least 60

60 ≤ 50+ 3.6 s

Subtract 50 from each side

60 -50 ≤ 50-50 +3.6s

10 ≤ 3.6s

Divide by 3.6 on each side

10/3.6 ≤ 3.6s/3.6

2.7777777 ≤ s

You must make more than 2.7777 sales

But you cannot make part of a sale so

You must make at least 3 sales



You might be interested in
The given line passes through the points (-1,-1) and (4.1).
ira [324]

Answer:

(-1,-1) and (4.1).

                                     1+1

slope of the line: m= ------- = 2/5

                                     4+1

the slope of the perpendicular line:  -5/2  and   point  (-1,3)

(y-3) = -5/2(x+1)

6 0
3 years ago
11. Set up the rational work application problem. Shelby and Mary started a beading
Arada [10]
The first one might be b or c
3 0
3 years ago
Select the statement that describes this expression: 5 x 3 − (2 x 4) + 5. (2 points)
Nana76 [90]

Answer:

I believe the answer is either going to be B or C

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
6 = a/4 + 2<br><br> What’s the answer for the variable a?
Vikki [24]

Answer:

a = 16

Step-by-step explanation:

6 = a/4 + 2

4 = a/4            Subtract 2 from both sides

16 = a                 Multiply 4 to both sides

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is-3-14<br> and please explain
34kurt

Answer:

-17

Step-by-step explanation:

  1. -3 - 14 = -17

I hope this helps!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How to solve this inequality: 3p - 6 &gt; 21.
    8·1 answer
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • Select the correct answer.
    7·1 answer
  • Which of the following would be considered the most conservative alpha level?
    11·1 answer
  • Helllohello help please if you want -
    13·1 answer
  • need help, will give Brainly
    9·2 answers
  • When you use a paint can opener to a can of paint you use the paint can opener as a simple machine called a _____ class______
    9·1 answer
  • How to solve algebraic inequalities.
    10·1 answer
  • Least commn dinmator 2 and 5
    9·1 answer
  • Suppose that $2000 is placed in an account that pays 12% interest compounded each year.Assume that no withdrawals are made from
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!