3x- 11 +59 = 90
3x + 48 = 90
3x +48-48 =90-48
3x = 42
3x/3 = 42/3
x= 14
<MNQ = 3x -11
<MNQ = 3(14)-11
<MNQ = 42-11
<MNQ = 31
Answer:
b) 6(x + 4)
Step-by-step explanation:
The given word phrase "The product of 4 more than x and 6"
4 more than x = 4 + x
The product "4 + x" and 6
6(x + 4)
Answer: b) 6(x + 4)
Step-by-step explanation:
The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts. In other words, it is the price of one pound of walnuts.
$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb
Answer:
y= -7x+7
Step-by-step explanation:
y= mx+b
y= slope x+ y intercept