1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelu [443]
3 years ago
10

Cameron wants to buy new lacrosse equipment that costs $75.25. she has $20 and plans to save $4.25 each week. how much weeks wil

l it take her to save the money?
Mathematics
1 answer:
dexar [7]3 years ago
5 0
It will take 13 weeks to save the money to buy the equipment because if you subtract 20 you get 55.25 then divide by 4.25 you get 13 <span />
You might be interested in
What is n if the equation is
Andrej [43]
N - 2 / - 3 = - 6 (1) multiply both sides by -3 to get n - 2 alone
n - 2 = 18 (2) add 2 to both sides; 2 on left side gets cancelled so we can now have n all alone
n = 20
6 0
3 years ago
Use rounding to determine if the answer is reasonable. Round each of the factors to the nearest
Shkiper50 [21]
Okay okay i’ll what ur okay okay i’ll okay okay i to see ya ya wanna see try
6 0
2 years ago
Which ratio is NOT equivalent to the other choices?
Virty [35]

Answer:

It's not possible to answer the question with the information provided, you will need to post the ratios in the problem.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Tỷ lệ người dân nghiện thuốc lá ở một vùng là 30%. Biết rằng tỷ lệngười bị viêm họng trong số những người nghiện thuốc lá là 60%
Alexxx [7]

Answer:

ask in English then I can help

7 0
3 years ago
Which is one way to check 102÷6 = 17? A) 105÷10 = 10 .5 B) 17÷6 = 102 C) 100÷5 = 20 D) 100×5 = 500
Karolina [17]
Was there a typo in the possible answers by any chance? B is closest to the possible answer, but only if the division sign was a multiplication sign.
102 <span>÷ 6 = 17
102 </span><span>÷ 17 = 6
17 x 6 = 102
6 x 17 = 102</span>
8 0
3 years ago
Other questions:
  • How to make a number line
    15·2 answers
  • A pack of 12 sodas costs $ 5.04. what is the unit rate in dollars per soda?
    11·1 answer
  • Triangle can be formed with angle measures of 32 degrees, 126 degrees, and 32 degrees
    8·1 answer
  • What is 62 percent of 25?
    6·1 answer
  • If a suspect is in possession of 20 grams of cocaine how many ounces does he possess? What will be the charge? As a fraction
    12·1 answer
  • Cylinder math, help me
    6·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 48 cm its length is 4 cm what is the width
    11·1 answer
  • What is the unit rate for the cereal when it is 3/$10?
    15·1 answer
  • Need help? Step by step solving?
    8·1 answer
  • Find the area of shaded sector <br> A. 284<br> B.248<br> C.250<br> Pls I'll give brainlist
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!