1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlabodo [156]
3 years ago
8

What’s the cost after discount is applied

Mathematics
2 answers:
Wewaii [24]3 years ago
6 0
After the discount is applied is $7.50.

To solve:

10 • 25% or 10 • 0.25 = 2.5

<em>Discount is how much is being taken off so 25% is being taken off.

</em>$10 - $2.50 = $7.50<em>
</em>
salantis [7]3 years ago
4 0
$2.50 US dollars would be the answer
You might be interested in
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
2 years ago
Please help.<br> Algebra.
ladessa [460]
The answer is 1 bc the solution is (1,-3)
7 0
3 years ago
1. The distance you travel varies directly with the amount of gas you use. You can travel 300 miles on 12 gallons of gas.
Ratling [72]

Answer is in the attachment

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I can’t really understand this can someone help<br> Me?
topjm [15]
The answer is 4/5 because there are 20 in total squared and circles but the total shapes is 25 so simplify the fraction 20/25=4/5
6 0
2 years ago
What is the work for 309÷76,255
Ber [7]
.004052
___________
76255) 309.00000
305.020
_______
4.98000
3.81275
__________
1.16725




5 0
2 years ago
Other questions:
  • Describe the relationship between and when the two lines are perpendicular to . Also describe the relationship between and when
    5·2 answers
  • What is 7/4 as a mixed number?
    7·2 answers
  • |v + 8| - 5 = 2
    10·1 answer
  • If a $200 billion increase in investment spending creates $200 billion of new income in the first round of the multiplier proces
    9·1 answer
  • Mike bought an MP3 player for $150. The sales-tax rate was 8 percent. How much sales tax did he pay on the MP3 player?
    11·1 answer
  • A bag contains 55 coins of $1 and ¢50 denominations. Find the number of coins of each denomination, if the total amount in the b
    8·1 answer
  • Your friend has $100 when he goes to the fair.he spends $10 to enter the fair and $20 on food.rides at the fair cost $2 per ride
    8·1 answer
  • Solve for the value of x
    13·1 answer
  • Find the derivative of f(x) = 7x + 4
    10·2 answers
  • PLEASE help
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!