1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
3 years ago
9

Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar

?
a. $.30
b. $.35
c. $.45
d. $1.35
Mathematics
2 answers:
Katen [24]3 years ago
6 0
We can make a proportion:
let x = cost per 1 candy bar
\frac{x}{350} = \frac{1}{1000}
x is already explained
350 is $350
1 is 1 candy bar
1000 is 1000 candy bars
then, we cross multiply to get:
350=1000x
divide both sides by 1000 to get
x = 0.35
so each candy bar costs $0.35, or 35¢ (the unit cost per candy bar is $0.35, or 35¢)
pav-90 [236]3 years ago
6 0
.35 per candy bar is what she paid for them
You might be interested in
There are two 5th grade classes at Jones Elementary School. Mrs. Roberts has 17 girls and 18 boys in her class. Mr. Simpson has
boyakko [2]

Answer:

The chance of a girl being picked is an 18/35 chance.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Below are two parallel lines with a third line intersecting them.<br> I need help solving for x
kvv77 [185]

Answer:

its a 50 degree angle i think.

Step-by-step explanation:

its a smaller size in scale of the bigger one.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What it 7 divided by 8 in decimal form
goblinko [34]
Seven divided by eight is 0.88 or 0.875
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
your plant runs two assembly line line a produces 427 units per hour and line b produces 519 units per hour how many more units
Juli2301 [7.4K]
Line b produces 92 more units per hour
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
8 min left please help
dolphi86 [110]

answer for this question is 4 x^ 3 Y ^4 root x

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Why is the gcf of two numbers is sometimes one
    14·1 answer
  • Patricia hugo and sun work at a music store
    5·2 answers
  • can anyone answer all of the questions that are unanswered in the picture below.plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz answer
    11·1 answer
  • What is the slope of the graph
    13·1 answer
  • A company produces steel rods. The lengths of the steel rods are normally distributed with a mean of 117.7-cm and a standard dev
    9·1 answer
  • PLS HELP ME PLSSSS WHATS THE ANSWER
    10·1 answer
  • Which of the following rational functions is graphed below?
    12·1 answer
  • Need help on geometry question
    7·2 answers
  • X - 5 (x-1) = x - (2x - 3)
    7·2 answers
  • Find the roots of the quadratic equation x^2 + 7x + 10 = 0 by using the quadratic formula​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!