Answer:
$0.96
Step-by-step explanation:
To find the unit price is to find the price of 1 meter.
9m = $8.64
1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96
Answer:
y=2x+8
Step-by-step explanation:
y=mx+b
M: cost for each ride, $2
B: Flat admission rate, $8
Ex. 85+91= 176
176 divided by 2 = 88
Therefore the minimum score he can get is a 91
Answer:
60 and 50 per hour
Step-by-step explanation: