Answer:
The measurement of angle L is given by the expression 180° – 130°. So, angle L measures 50°.
Step-by-step explanation:
There are 16 oz in a pound
a) 1.92 / 16 = $0.12 per oz
b) 3.52 / (16 x 2) = $0.11 per oz
c) Meat 2 is the better buy since it is cheaper
Answer: 22
Step-by-step explanation:
Evaluate g + 3h - 6 when g = 10 and h = 6.
Substitute the values of g and h into the expression :
10 + 3(6) -6.......open the bracket
= 10 + 18 - 6
=28 - 6
= 22
:
Answer:
Yes
Step-by-Step
Z-scores are also known as standardized scores. They are scores that have been given a common standard
Answer:
27 ounces of blueberry juice. 40 ounces of soy milk. 13 ounces of banana flavoring.
Step by Step:
4 + 1.3 = 5.3, This is how much of the smoothie is made up of the soy milk and banana flavoring, 5.3 ounces.
So to find the amount of blueberry juice in the smoothie you have to subtract 8-5.3. This finds the remaining part of the smoothie, which is the blueberry juice. 8-5.3 = 2.7
2.7 ounces of blueberry juice in each smoothie.
Now you have to multiply every ingredient by 10, since there are 10 smoothies.
4 * 10 = 40
1.3 * 10 = 13
2.7 * 10 = 27
You need 40 ounces of soymilk, 13 ounces of banana flavoring, and 27 ounces of blueberry juice to make 10, 8-ounce smoothies.