The height of the surface increases, then decreases, from the center out to the sides of the road.
<h3>What is quadratic equation?</h3>
The polynomial having a degree of 2 is defined as the quadratic equation it means that the variable will have a maximum power of 2.
Let
y------> the height of the surface
x------> the road
we know that
The quadratic regression graphed represent a vertical parabola open downward
The function increase in the interval --------> (-5,0)
The function decrease in the interval --------> (0,5)
therefore
The height of the surface increases, then decreases, from the center out to the sides of the road.
To know more about quadratic equation follow
brainly.com/question/1214333
#SPJ1
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
The first thing any good mathematician does is convert the measurements to the same unit as what the question is asking. In this problem, it states that the pool fills at a rate of 20 cubic meters per hour. Just keep in mind that an hour is 60 minutes.
The next step is to see how many cubic meters will cost $300. This can be done by dividing 300 by 10. This gets you 30 cubic meters of water.
You already know that 60 minutes is 20 cubic meters of water. That leaves the remaining 10 cubic meters of water. By dividing the rate given, you get that 30 minutes is 10 cubic meters of water. Add the 60 and 30 together to get 90 minutes.
It will take 90 minutes for the pump to use $300.
The lower ratio would be bob and that dude need to slow down the hair stuff
10 to 8 ratio is about 8.00
7 to 6 ratio is about 9.00
im not to good at math so dubble cheek just in case hope i could help tho
rip my spelling