1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liono4ka [1.6K]
3 years ago
7

(6 · 10^5)(5 · 10^-9) ÷ (3 · 10^-3) (Express in regular numbers.

Mathematics
1 answer:
ladessa [460]3 years ago
4 0

Remark

Break this down into smaller steps. Do as much as you can before considering the next part.

Step One

multiply (6*10^5) * (5 * 10^-9)

5 * 6 = 30

10^5 * 10-9 = 10^(5 - 9) = 10^-4

30 * 10^-4. But scientific notation expresses numbers between 1 and 10

30 * 10^-4 = 3 * 10^1 * 10^-4 = 3 * 10^(1 -4) = 3 * 10^-3

That's about as far as you can go with this step.

Step Two

Divide 3*10^-3 by 3 * 10^-3

When you divide anything at all by itself, you get 1.

For example 130011 / 130011 = 1

So

3 * 10^-3 divided by 3*10^-3 = 1

Answer: 1

You might be interested in
Find the dot product of u and v.<br> u=(7,15)<br> v = (-5,2)
nignag [31]

Answer:

A.... -5

Step-by-step explanation:

<u><em>-35 + 30 = -5</em></u>

5 0
3 years ago
Ax +by=c solve for y
hichkok12 [17]

Answer:

y = c/b - (A x)/b

Step-by-step explanation:

Solve for y:

A x + b y = c

Hint: | Isolate terms with y to the left hand side.

Subtract A x from both sides:

b y = c - A x

Hint: | Solve for y.

Divide both sides by b:

Answer:  y = c/b - (A x)/b

6 0
3 years ago
How do you solve this equation
antiseptic1488 [7]
I suggest using keep change flip
8 0
3 years ago
The School has budgeted $3,500 for an end- of -year party in the local park. The cost to rent the park shelter is $250. How much
Arisa [49]

Answer:

$5.3

Step-by-step explanation:

<u>1) Ask yourself: How much money is left to spend? </u>

<em>- Subtract the cost to rent the park shelter: </em>

3,500 - 250 = 3,250

<em>- Find the total amount of money spent on gifts for students:   </em>

300 * 5.50 = 1,650  

<em>- Subtract the total money spent on gifts for students: </em>

3,250 - 1,650 = 1,600

<u>2) Ask yourself: How much can be spent </u><u>per student</u><u>? </u>

<em>- Divide the money left by the number of students: </em>

1,600 / 300 = 5.3

7 0
3 years ago
Question 1 (3 points)
Leokris [45]

Answer:

A) The slope of a line is basically the steepness of it or it can be defined as the change in y for a unit change in x along the line.

B) -1

Step-by-step explanation:

The point here are ( -2,6 ) and ( 0,4 ).

Here x_1=-2,y_1=6

And x_2= 0,y_2=4

m=\frac{4-6}{0-(2)} =-1

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What makes a pair linear?
    8·2 answers
  • What is the square root of 75
    8·2 answers
  • Amelia earned $60 for 5 hours of work. What is the unit rate of Amelia's earnings in dollars per hour?
    12·2 answers
  • In order to release energy chemical bonds must be?
    6·1 answer
  • The volume of a cube-shaped shipping container is 13,824 cubic inches. Find the edge length of the shipping container.
    7·1 answer
  • Someone, please answer. I've been asking this question for TWO DAYS NOW!
    6·1 answer
  • GT
    6·1 answer
  • To find the product of x4 and 6 do you
    12·1 answer
  • Its in the photo, please get done fast
    11·2 answers
  • Every weekend me and my brother and my cousin go outside to play basketball and when i was the one who will shoot the ball to th
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!