1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
3 years ago
12

Is 104.42 rational or irrational

Mathematics
1 answer:
Kobotan [32]3 years ago
3 0
This is a <em>rational </em>number! 

An irrational number has repeating values or just random numbers after the decimal point.

Here's an example...

Tell, does this number look rational?

<em>4.2359712309458730495870192354870394587234098657293085412364781236409584790853467923456790324785098234570923845702398547 (and it goes on forever...and ever...and ever......)
</em>
<em />I'm quite sure that whatever that number is, it is not a rational one!

But, does this number look rational?

<em>150.594. 
</em>
<em />Well, it terminates. That's the important part there, this number <em>terminates. </em>If the decimals never <em><u /></em>terminate, the number is irrational. =)
You might be interested in
2800 ml +2.6 L<br> 2800 ml +2.6 L
Tom [10]

Answer:

10 800 ml

Step-by-step explanation:

I hope this helps :}

5 0
3 years ago
The vertex if the parabola below is at the point (2,4) and the point (3,6) is on the parabola. What is the equations the parabol
Sloan [31]
I think the equation is 2(x-2)^2+4
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divide 2x2+7x-3 by 2x+5. Which expression represents the quotient and remainder
Fiesta28 [93]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
50 points to the person that can answer this correctly:
a_sh-v [17]

Answer:

The answer is B. (4) Because a coeffecient is the number next to the letter.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Subtract: (2x2 − 7x + 5) − (−6x2 − 4x − 2)
Juli2301 [7.4K]
2x^2 - 7x + 5 - (-6x^2 - 4x - 2) =
2x^2 - 7x + 5 + 6x^2 + 4x + 2 =
8x^2 - 3x + 7 <==
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jada has 7/8 cup of cheese. Her cheese bread recipe calls for 1/6 cup of cheese. How many times can she make her recipe with the
    9·1 answer
  • Josie hikes at 2 and 3/4 miles per hour. How long will it take her to hike 9 and 5/8 miles?
    5·1 answer
  • H(n)=-2n^2+4; find h(4)
    7·1 answer
  • Joe has eaten 2/5 of a pizza. Jane has eaten 1/8 of a pizza how many times more pizza has joe eaten than Jane
    5·1 answer
  • 1. tentukan hasil dari 243⅔?
    8·1 answer
  • Which of the following statements is true?
    13·1 answer
  • Given the graph of g (x) below determine g (1)
    6·1 answer
  • What common base can be used to rewrite each side of the equation<br> 2<br> 3<br> 5<br> 8
    5·2 answers
  • The cost of 3 scarves is $80.25. What is the unit price?
    9·2 answers
  • Pleased help asp<br> Please help asp<br> Please help asp
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!