1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
boyakko [2]
3 years ago
13

In each of the following problems, choose the price per unit per oz. in blanks a. and b, and then select the best buy.

Mathematics
2 answers:
hichkok12 [17]3 years ago
8 0
There are 16 oz in a pound
a) 1.92 / 16 = $0.12 per oz
b) 3.52 / (16 x 2) = $0.11 per oz
c) Meat 2 is the better buy since it is cheaper
slega [8]3 years ago
5 0

Answer:

meat 1= 0.12

meat 2= 0.11

best buy =meat 2

Step-by-step explanation:

odyssey ware

You might be interested in
Write the quadratic function in vertex form. Then identify the vertex.
ddd [48]

Answer:

Step-by-step explanation:

To put the equation into vertex form, we need to complete the square

g(x) = (x^2 - 4x + ...) - 1\\g(x) = (x^2-4x+(\frac{4}{2})^2 ) - 1 - (\frac{4}{2})^2 \\g(x) = (x-2)^2 - 5\\

This is in the form

y = a(x-h)^2 + k\\(h, k)

So, the vertex is (2, -5)

and g(x) = (x-2)^2-5

7 0
3 years ago
Leta has $45 in her account in May. How much money does she have in her account in August
wariber [46]
45-15= 30-28= 2+18=20
Is that what the question was asking??
5 0
3 years ago
Which is the graph of y–3= - 2/3 (x + 6)?
NikAS [45]

Answer:

2 over 3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Ok last one lol i hope
Ksju [112]

Answer:

D!

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What us the solution to the inequality 4-2 (x+10) >12
Aloiza [94]
Answer is 6/4 your welcome bro
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Anthony Drew plans for a triangle porch determine if the triangle can be made justify your response​
    7·1 answer
  • Shawna has $750 in the bank. She deposits $37.50 each week. Ruben has $850 in the bank. He deposits his paycheck of $102.75 ever
    7·1 answer
  • For ten school days the numbers of bikes parked at a school bike rack are 10,12,8,11,13,9,2,1,9, and 12​
    5·1 answer
  • Lcd of 1 1/4, 1/6, 1 1/24
    15·2 answers
  • Write the equation of a line passing through (5,2) parallel to y=4x-3
    7·1 answer
  • Sarah runs 2/3 mile and Ben runs 1/2 mile each day for 7 days. How many total miles do they run?
    10·2 answers
  • A group of two friends each received six-twelfths of a pound of candy. How much candy did they receive total?
    11·2 answers
  • Alton is going to flip a fair coin 350 times.
    15·1 answer
  • 10. Zachary and Jeff each got a medal for the 800-
    10·1 answer
  • Question:-<br>What is scanning?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!