In each of the following problems, choose the price per unit per oz. in blanks a. and b, and then select the best buy.
2 answers:
There are 16 oz in a pound
a) 1.92 / 16 = $0.12 per oz
b) 3.52 / (16 x 2) = $0.11 per oz
c) Meat 2 is the better buy since it is cheaper
Answer:
meat 1= 0.12
meat 2= 0.11
best buy =meat 2
Step-by-step explanation:
odyssey ware
You might be interested in
Answer:
itb would be 60
Step-by-step explanation:
thata my answer
Answer:
the answer your looking for is a pyramid
Step-by-step explanation:
The expression might be x=7
(2y +1)(4y + 1) is the factored form
B I’m not 100% sure but I think