The answer is 6c=2.75 hope this helps
Answer:
Cost of 72 ounces of grapes is $13.5
Step-by-step explanation:
In order to solve his problem, we first need to get all the values in the same units.
1 pound = 16 ounces
∴ 6 pounds= 16×6 = 96 ounces
Now by unitary method, we solve the question as follows:
price of 96 ounces of grapes = $ 18
price of 1 ounce of grapes = $ (18÷96)
∴ price of 72 ounces of grapes = $ [(18÷96)×72]
= (0.1875×72) = $ 13.5
You have to do 91/13 which is 7 which means that each hen lays 7 eggs per week so the unit rate is 7
Alvin's age + Elga's age = 84
2R + R = 84
3 R = 84
3/ 3 R = 84/ 3
R = 28
Elga's age is 28
The answer would be A) $79.20
(220*.4).9 as 60 percent off means that the product is only 40 percent of its original value, furthermore, we multiply the entire thing by .9