1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlekseyPX
3 years ago
14

150 minutes per day = hours per week

Mathematics
1 answer:
RideAnS [48]3 years ago
4 0
150 minutes / day for a week
= (150 minutes / day) * (7 days / week)
= 150 * 7 minutes / week
= 1050 minutes / week

(1050 minutes / week) * (1 hour / 60 minutes)
= (1050 / 60) hours / week
= (105 / 6) hours / week
= 17.5 hours / week

You could also convert to hours first. 150 minutes = 2.5 hours * 7 days = 17.5 hours per week.
You might be interested in
4) Express 1697 in Roman figures:<br>​
evablogger [386]

Answer:

\huge{\textbf{\textsf{{\color{skyblue}{An}}{\blue{sw}}{\red{er}}{\color{red}{:}}}}}

1697 ➳ <u>MDCXCVII</u>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A coach recorded the total time that each of his five cyclists spent training for an upcoming event. Their recorded times, in ho
Galina-37 [17]

Answer:

25 hours and 12 minutes

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
∠DGC and ∠CGB are □ angles.Adjacent<br> Adjacent<br> Complementary<br> Supplementary<br> Vertical
Andrews [41]
Hhjjjbhjjjbgubgyuhggyhbghujjhhhhghhhghhhhgghhh
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of a line passing through (-3, 7) and having a slope of ?
Lera25 [3.4K]
The slope cannot be found when only one co-ordinate is given.

One may assume the line is vertical or horizontal 

This answer is ambiguous
5 0
3 years ago
You hate it when rabbits run into your yard and eat your garden. to prevent this you can rent a wolf to scare the rabbits at Wol
Natalka [10]
At Wolf-M-Up,  Cost = 17.50 + 2.25(number of days)

At Fangs-R-Us, Cost = 24.25 + 1.5(number of days)

The costs are the same when   [ 17.50 + 2.25 D  =  24.25 + 1.5 D ].

Subtract  1.5D  from each side:  17.50 + 0.75 D  =  24.25

Subtract  17.50  from each side:  0.75 D  =  6.75

Divide each side by  0.75 :                <em>D  =  9 days</em>

Substitute  9  for the number of days at either company,
and the cost is<em>  $37.75</em> .

If you only want the wolf for a few days, then Wolf-M-Up is cheaper.

If you plan to keep it for more than 9 days, then Fangs-R-Us will cost less.

For exactly 9 days, both wolves will cost the same  $37.75 .
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of the 3 in 136,422
    9·1 answer
  • Marisol rode her bicycle each day for five days.Estimate how far she biked in all.Round each number to the nearest whole number
    8·1 answer
  • 3x - 8 - 15x = a(2 - x)
    5·1 answer
  • Determine whether each statement is true or false. if true, explain your reasoning . If false provide a counter example.
    6·1 answer
  • What is -2 &lt; 3t-2 less than or equal to 10? Plz show your work I need this by tomorrow I will give brainliest to the person w
    11·2 answers
  • Mr. Blackwell’s company produces nuts and bolts. The total monthly profit for his company was $76,378. The profit earned from nu
    7·1 answer
  • Can you help me with this question?<br> Thanks!
    5·1 answer
  • George purchases a sack of apples, a bunch of bananas, a cantaloupe, and a carton of dates for $20. If a carton of dates costs t
    9·1 answer
  • What is the equation for 2.91 x 0.5
    11·1 answer
  • In a sports club 40% of the member are female. 20% of the female members are
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!