1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
3 years ago
13

a student is running 5-km race. He runs 1km every 3 min. Select the function that describes his distance from the finish line x

minutes.
Mathematics
1 answer:
Juli2301 [7.4K]3 years ago
3 0
3x=time

x is the distance
You might be interested in
Write algebraically:seven times the sum of a number and three is at most 23??<br>​
Lena [83]

Answer:

7 * x + 3 < 23

Step-by-step explanation:

blah blah blah blah blah

5 0
2 years ago
1÷1+cosa+1÷1_cos a please solve question​
zloy xaker [14]

ok so THIS IS UR ANSWER I THINK PLEASE MAKE ME BRAINLIEST

4 0
3 years ago
B. The total cost (1) after 8% sales tax is added to an item's price (p): 1.08p =
scoundrel [369]

Answer:

No

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is the slope of a line parallel to the line whose equation is3x−4y=8?
xxTIMURxx [149]

The slope of the parallel line is 3/4

<h3>How to determine the slope?</h3>

The equation is given as:

3x - 4y = 8

Rewrite as:

4y = 3x - 8

Divide through by 4

y = 3x/4 -  2

A linear equation is represented as:

y = mx + b

Where m represents the slope

By comparison:

m = 3/4

Parallel lines have equal slope

Hence, the slope of the parallel line is 3/4

Read more about slope at:

brainly.com/question/3493733

#SPJ1

7 0
1 year ago
Which term is a perfect square of the root 3x4?<br>​
Volgvan

Answer:

4

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • According to the graph below, what percent of the Simpsons annual expenses is state taxes?
    12·2 answers
  • a chemistry lab, you have 2 vinegars. One is 5% acetic acid, and the other one is 6% acetic acid. You want to make 200 ml of vin
    13·1 answer
  • Question 16 (5 points)
    10·1 answer
  • Central Park is a rectangular park in New York City. A map of Central Park in New York City. The measured length is 12.5 centime
    14·1 answer
  • In 1983, a can of house paint cost $16.35. In 2000, a can of house paint cost $28.94, and in 2005, a can of house paint cost $32
    15·2 answers
  • HELP Whats the value of X ??
    14·1 answer
  • What is the slope of the line?help pls
    5·1 answer
  • Mike bought 4.5 pounds of bananas for $5.40. What is the price per pound for the bananas?
    11·1 answer
  • Stefanie is three times as old as Hannah. Four years ago, the sum of their ages was 28. How old are they now? Be sure to define
    8·1 answer
  • Which sequences are geometric? Select three options.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!