1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skelet666 [1.2K]
3 years ago
11

Every employee works 9 hours per day

Mathematics
1 answer:
monitta3 years ago
8 0
2,205 hours a year.
245 days a year.
You might be interested in
A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​
mariarad [96]

Answer: $0.70 per cookie

Which is the same as saying 70 cents per cookie

=============================================================

Explanation:

The unit rate is the cost of one cookie. The term "unit" means "one".

10 cookies = 7 dollars

10/10 cookies = 7/10 dollars ...... divide both sides by 10

1 cookie = 0.70 dollars

Since one cookie costs $0.70, the unit rate is $0.70 per cookie or you can say 70 cents per cookie.

6 0
3 years ago
I NEED HELP ASAP !! IF YOU ANSWER WITHOUT ACTUALLY ANSWERING AND ONLY FOR POINTS YOU WILL BE REPORTED!!
Kipish [7]

Answer:

D for the first one and the second one

Step-by-step explanation:

i learned this trust me

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Eli's bedroom door is 9 feet tall and 3 feet wide. A new door is 2. 00 per square foot. How much would a new bedroom door cost i
Nataliya [291]

Answer: 54.00

Step-by-step explanation:

Door is 9 × 3= 27ft²

1ft² = 2.00

27ft²= 54.00

8 0
2 years ago
PLEASE HELP, I'VE ASKED THIS QUESTION THREE TIMES AND NO ONE WILL ANSWER SO PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yuliya22 [10]

Answer:I would add 3x on both sides because it would allow you to have a positive variable saving you time and effort.

Step-by-step explanation:7=7x-9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sharon earns 4% Commission on the items that she sells one week she earns $150 in commission what is the total value of the item
Annette [7]
X = total sales
y = sharon's commision earnings

Since Sharon makes 4% of the total sales, we want to calculate how many sales equate to a $150 return. Since 4% = .04, the solution would be :

y = .04 x
150 = .04 x
150/.04 = x
3750 = x
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Ms. Hughes has 6.5 yards of yellow fabric and 12.3 yards of blue fabric. She needs a total of 20 yards of fabric. How much more
    10·1 answer
  • What is 1.08 to the power of <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B1%7D%7B5%7D" id="TexFormula1" title="\frac{1}{5}" alt="
    5·2 answers
  • What are the types of ocean currents
    7·1 answer
  • How many dry ounces are in a pound?
    5·1 answer
  • Among 31​- to 36​-year-olds, 28​% say they have written an editorial letter while under the influence of alcohol. Suppose six 31
    11·1 answer
  • I need help with this please!!
    11·1 answer
  • Help me!!!!!! I’ll been stuck on this for to long
    7·2 answers
  • Determine the remainder when (x3 – 5x2 14x – 5) is divided by (x 3)
    6·2 answers
  • The perimeter (adding up all the sides) of a rectangular
    9·1 answer
  • What is the maximum value for the given graph?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!