1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s2008m [1.1K]
3 years ago
13

PLEASE HELP ASAP!!!!!

Mathematics
1 answer:
Allushta [10]3 years ago
7 0

Answer:

angle ZXY= 5x+8 = 5(13)+8 =73

angle ZXW= 7x-4= 7(13)-4=91-4=87 degrees

it is a

Step-by-step explanation:

add two angles together = 160

5x+8+7x-4=160

12x+4=160

12 x =160-4

x=156/12= 13

angle ZXY= 5x+8 = 5(13)+8 =73

angle ZXW= 7x-4= 7(13)-4=91-4=87 degrees

You might be interested in
The simplest form of StartRoot 80 EndRoot can be written as a StartRoot b EndRoot, where a = and b =
Elden [556K]

Answer:

4√5

Step-by-step explanation:

√80 = √16 times √5

√16 = 4

4 times √5

4√5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you do equivalent fractions ?
USPshnik [31]
They are equal fractions that go into each other. for example, 
2/4 goes into 4/8
7 0
3 years ago
Any help I would really appreciate it
DanielleElmas [232]

Answer:

C and D

Step-by-step explanation:

You can tell if equations have no solution if the variables on both sides of the equation are the same.

Choice C is 10+6x=15+9x-3x. You would combine 9x and -3x, turning the equation into 10+6x=15+6x. Since there is a 6x on both sides, Choice C would have no solution.

The same for Choice D. When you simplify everything there is a 3x on both sides, so it would have no solution.

5 0
3 years ago
Last week,the price of apples at a grocery store was 1.60 per pound.This week,apples at the same grocery store are on sale for a
Degger [83]

Answer:

The total price of 4\frac{1}{2}  pounds of apples is <u>$6.48</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Last week,the price of apples at a grocery store was 1.60 per pound.This week,apples at the same grocery store are on sale for a 10% discount.

Now, to find the total price of 4 1/2 pounds of apples this week at the grocery store.

The price of apples at a grocery store last week was = $1.60 per pound.

This week apples at the same grocery store is on sale of 10% discount.

Thus, the price of apples at a grocery store this week is:

1.60-10\%\ of\ 1.60.

=1.60-\frac{10}{100} \times 1.60

=1.60-0.16

=\$1.44.

So, the price of apples per pound this week is $1.44.

Now, to get the total price of 4\frac{1}{2} pounds of apples by using unitary method:

If 1 pound of apples cost = 1.44.

Then, \frac{9}{2} pound of apples cost = 1.44\times \frac{9}{2}

=1.44\times 4.5

=\$6.48.

Therefore, the total price of 4\frac{1}{2}  pounds of apples is $6.48.

4 0
3 years ago
Correctly order the proceed for solving for x using the algebraic properties of equality.
Snezhnost [94]

Answer:

3

1

2

Step-by-step explanation:

Step 1: Subtract 9

50.24 = 3.14x²

Step 2: Divide by 3.14

x² = 16

Step 3: Square root both sides

x = ±4

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Quadrilateral
    8·1 answer
  • What is 3(x+2)+2(x+2) ?
    12·2 answers
  • The temperature in Frederick decreased 8
    7·1 answer
  • Your friend says the value of the 7 in the hundredths place of 0.877 is 10 times as great as the 7 in the thousandths
    12·1 answer
  • What is the completely factored form of 12xy – 9x – 8y + 6?
    11·2 answers
  • Enter the value of n so that the expression (ny+25.7)+(−45.2y+13.9) is equivalent to (−33.7y+39.6). n=
    12·1 answer
  • a woodworker builds a picture frame that is 2 feet by 3 feet. find the perimeter of the frame in feet.
    8·1 answer
  • The nth term of a sequence is 33 - 5n<br><br> a) Work out the first three terms of the sequence.
    7·1 answer
  • Please help me with my math​
    9·1 answer
  • The exchange rate at the post office is £1 = €1.17. How many euros do I get for £280?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!