1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnom [1K]
3 years ago
10

The function relating the height of an object off the ground to the time spent falling is a quadratic relationship. Travis drops

a
tennis ball from the top of an office building 90 meters tall. Three seconds later, the ball lands on the ground. After 2 seconds,
how far is the ball off the ground?
30 meters
40 meters
50 meters
60 meters
Mathematics
2 answers:
andrezito [222]3 years ago
6 0

Answer: 50 meters

Step-by-step explanation: I just finished the pretest

ivanzaharov [21]3 years ago
6 0

Answer:  The ball is <em><u>50 m</u></em> off the ground after 2 seconds

Step-by-step explanation:

Given the function relating the height of an object off the ground to the time spent falling is a quadratic relationship.

Therefore if h=height and t=time then

h=a+bt+ct^{2}       ----------(A)

where a,b and c are constants

Apply given conditions

At t=0s h=90 m

=> 90 m = a+0+0

=>a=90 m

Also the ball has been just dropped at t=0 s

=>\frac{\partial h}{\partial t}=0=>\frac{\partial (a+bt+ct^{2})}{\partial t}=0

=>b+2ct=0

For t=0s b = 0

Thus equation (A) is reduced to h=90+ct^{2}

At  t= 3 s , h=0 m

\therefore 0= 90 +9c=>c=-10 \frac{m}{s^{2}}

Finally we get h=90-10t^{2}

Therefore at t= 2.0 s , h=(90-10\times 2^{2})m=50 m

Thus the ball is <em><u>50 m</u></em> off the ground after 2 seconds

You might be interested in
Write the equation of a line in standard form that has x-intercept (P,0) and y-intercept (0,R).
ExtremeBDS [4]

Answer:

Rx+Py=RP

Step-by-step explanation:

The points on the straight line are (P, 0) and (0, R).

The slope would be

m=\frac{R-0}{0-P}=-\frac{R}{P}

And b=R, because the y-intercept is at (0, R).

So, the equation of this line would be

y=-\frac{R}{P} x+R

Where we multiply the equation by P

Py=-Rx+RP

Therefore, the equation that represents this line is

Rx+Py=RP

<h2>So, the right answer is B.</h2>
7 0
2 years ago
Need help finding out what 3x=y and x-2y = 10
sweet-ann [11.9K]

Answer:

x=-2, y=-6

Step-by-step explanation:

Simple substitution.

Since y is isolated in one of the equations already, you can plug it into the second equation.

x - 2(3x) = 10

x - 6x = 10

-5x = 10

x = -2

Sub. x = -2 into 3x = y:

3(-2) = y

y = -6

4 0
3 years ago
If I have a garden that's ten yards and I want to plant a plant that requires 2 yards how many plants can I plant
Damm [24]

Pretty sure it's 5. 5X2=10. Sooo

6 0
2 years ago
In​ 2012, a health insurance plan for a​ 35-year-old and his or her spouse costs ​$301 per month. That rate increased to ​$430 p
katrin2010 [14]

Answer: See explanation

Step-by-step explanation:

Let the cost for insuring the applicant = a.

Let the cost for insuring the spouse = b

Let the cost for insuring the first child= c

Let the cost for insuring the second child = d

A 35-year-old health insurance plan and that of his or her spouse costs ​$301 per month. This means that:

a + b = $301.

That rate increased to ​$430 per month if a child were included. This means the cost of a child will be:

= $430 - $301

= $129

The rate increased to $538 per month if two children were included. This means the cost for the second child will be:

= $538 - $430

= $108

The rate dropped to ​$269 per month for just the applicant and one child. His will be the cost of the applicant and a single child. This can be written as:

a + $129 = $269

a = $269 - $129

a = $140

Since a + b = $301

$140 + b = $301

b = $301 - $140

b = $161

Applicant = $140

The spouse = $161

The first​ child = $129

The second child = $108

3 0
2 years ago
two girls went shopping and spent $334. one girls spent $16 more thent the other girl did. how much did each spend
Taya2010 [7]

I will try my best to assist you with your question ,

First we must divide the amount by 2

334/2 = 167

Now we add 16

167 + 16=183

So, the girl spent $183

Wow, she is spoiled!

Hope I helped!

Good Luck!

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the unit rate with the second given unit in the denominator. 1090 heartbeats in 15 min A. B. C. D.
    11·1 answer
  • Write a java program that determines the position of the hour and minute hands of an analog clock at a moment in time. using a 1
    7·1 answer
  • at 7p.m. last night, the temperature was 10 degree fahrenheit. at 7a.m. the next morning, the temperature was -2 degrees fahrenh
    6·1 answer
  • Can this linear system be solved by subtracting one of the original equations from the other? Why or why not
    11·1 answer
  • X+58=6 what is the value of x
    13·1 answer
  • How do I graph quadratic equations: y=(x+2)^2-1
    9·1 answer
  • Select each expression that is equivalent to 3(n+6).
    5·2 answers
  • What is the median of the given set of data? 1. 1. 5. 4. 3. 7. 2.9. 4, 8​
    7·1 answer
  • If j ll k which could be one of the angle measures <br> A.25<br> B.37 <br> C.60<br> D.84
    13·2 answers
  • Choose the correct statement. Consider the expression: 6.43
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!