1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hodyreva [135]
3 years ago
8

A restaurant offers 4 appetizers, 6 entrees, and 2 desserts. In how many days can a person order a three-course meal?

Mathematics
1 answer:
Anni [7]3 years ago
6 0
two days cuz there's only two desserts
You might be interested in
Subtract:
Shtirlitz [24]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

(3x³ - 10x² + 13x)  -  (5x³ + 4x² - 9x)

3x³ - 10x² + 13x  - 5x³ - 4x² + 9x  Change all terms after the subtraction sign to

                                                      the opposite sign (definition of Subtraction)

(3x³ - 5x³) + (-10x² - 4x²) + (13x + 9x)    Group like terms together

-2x³ - 14x² + 22x                                    

7 0
3 years ago
Y=1/2x+3<br> -x+27=-6 <br><br> solve using substitution
Nat2105 [25]

Answer:

y= 19.5    x=33

Step-by-step explanation:

-x + 27= -6

(subtract 27 on both sides)

-x= -33

(divide by negative 1 on both sides)

x= 33

(substitute x into the first equation)

y= 1/2x + 3

y= 1/2(33) +3

y= 16.5 +3

y= 19.5

hope this helps :))

3 0
3 years ago
TRAY A tray in a school cafeteria has the dimensions shown. Find the area of the tray.
babymother [125]

Answer:

This is your answer

4 0
3 years ago
Apples are on sale for 5 for $3, how much does one apple cost?
evablogger [386]
The cost of one apple is I think $1.68
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HOW many shapes 'do you see hare​
koban [17]

there are 4 triangles

there are 9 circles

there are 8 squares

there are 4 rectangles

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Give me anything that equals 94 please
    15·1 answer
  • Kyle has 1 3 of a gallon of apple juice. If he divides the apple juice into 5 equal servings, how much apple juice will he have
    6·1 answer
  • In △ABC, the coordinates of vertices A and B are A(1,−1) and B(3,2). For each of the given coordinates of vertex C, is △ABC a ri
    14·2 answers
  • Use the inverse sine ratio when you know the length of a leg opposite the required angle. True or false
    14·1 answer
  • A. greater than 1.<br><br>b. less than 1.<br><br>c. equal to 1
    15·1 answer
  • A donkey eats 3/9 of a hay bale a week. How many hay bales does he eat in 21 days?
    9·2 answers
  • What are the Cartesian coordinates of a point with polar coordinates (17, 60 degrees)?
    13·1 answer
  • These rectangles are similar. find the measurement of the missing side.
    9·1 answer
  • Let ​g(x)=4x +9 and ​h(x)=x+2. Find the expression.<br> ​(h◦​g)(x)
    5·2 answers
  • PLEASE HELP!<br> NO LINKS!<br> I only need help on letter d!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!