1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikentia [17]
3 years ago
9

In a school with 615 students, 18 classes are formed. If the classes are equal in size, and far as possible, how many classes ar

e larger than the others?
a. 1
b.0
c. 2
d. 4
e. 3
Mathematics
2 answers:
VashaNatasha [74]3 years ago
7 0
C because if you divide 615 by 18 it would be 34.1666667 
german3 years ago
6 0
The answer is c or 2!
You might be interested in
Can I get help on this please? I think the answer might be (A) but i'm not sure.
Alex Ar [27]
Yeah it would be A. because x approaching infinity is to the right of the graph, and since there is a horizontal asymptote at -3 then its correct

4 0
3 years ago
What is 125^2/3 in simplest form? and What is \sqrt[5]({-245} ) ^{5} in simplest form?
Natasha_Volkova [10]
{ 125 }^{ \frac { 2 }{ 3 }  }\\ \\ ={ \left( { 125 }^{ \frac { 1 }{ 3 }  } \right)  }^{ 2 }\\ \\ ={ \left( \sqrt [ 3 ]{ 125 }  \right)  }^{ 2 }\\ \\ ={ 5 }^{ 2 }\\ \\ =25

This is because:

{ a }^{ \frac { m }{ n }  }\\ \\ =\sqrt [ n ]{ { a }^{ m } }

Remember that:

5 x 5 x 5 = 125
5 0
3 years ago
find a number such that if 8 is subtracted from 9 times the number , the result is 6 more than twice the number​
zheka24 [161]

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

let the number be x

9x-8=6+2x

9x-2x=6+8

7x=14

x=14/7

x=2

8 0
3 years ago
Nola purchased 2.5 pounds of cheese for $10.50. Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60. The cost of cheese
jeka94

Answer:

cost per pound = $4.20

Step-by-step explanation:

Cheese cost per pound = ?

first for the cost per pound

cost per pound = total cost / pounds bought

cost per pound = $10.50 / 2.5 pounds

cost per pound = $4.20

to check the above answer is correct

cost per pound = total cost / pounds bought

cost per pound = $12.60 / 3 pounds

cost per pound = $4.20

Therefor, the cheese costs $4.20 per pound.

4 0
2 years ago
-How mathematics helps in civil aviation?​
Arturiano [62]

Answer: to know how to do bussiness

Step-by-step explanation:civil aviation has a lot of departments they dont work only in the air but they also work at the airport. they need math to do bussıness

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 5 2/3 - 2 1/3 answer
    7·2 answers
  • 3x - 8y = 1<br> 6x + 5y = 12
    9·1 answer
  • 7/8÷ 1/4<br> I need help plz and thank you
    8·2 answers
  • The speed,s,cannot exceed 55 mph<br><br> Translate into an inequality
    12·1 answer
  • What is equalvent to 7:15 A 21:45 b 14:45 c 3:5 d65:135
    6·1 answer
  • PLEASE HELP!2. In the figure, is an exterior angle to &lt; LAU.
    8·1 answer
  • 4(2x + 3) in the simplest form
    5·2 answers
  • A pool company is creating a blueprint for a family pool and a similar dog pool for a new client. Which statement explains how t
    8·2 answers
  • NEED HELP ASAP! DUE IN 3 MINUTES!!!
    12·1 answer
  • Graph the line with slope -8 and y-intercept 9.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!