Answer:
Aaron needs <u>2 more rolls</u> to complete the path.
Step-by-step explanation:
Given:
Total rolls Aaron has = 4
Part of path covered by using
of a roll = 
So, in order to find the number of rolls required to cover the complete path is given using the unitary method.
Rolls used for
of a path = 
Therefore, rolls used to cover the whole path is given by dividing the rolls used for one-eighth of the path and the path covered. This gives,





Now, rolls required to complete the path is 6. But Aaron has only 4 rolls.
So, he will need 6 - 4 = 2 rolls more to complete the path.
Answer:
6.75 pounds
Step-by-step explanation:
This question is of direct variation. We will use x as our answer. 8 is 2/3 of 12, so 4.5 should be 2/3 of x. We can now make an equation.

In order to solve the equation, we multiply both sides by the reciprocal of 2/3, which is 3/2.
* stands for multiplication
From solving our equation, we get 6.75. We can't forget the units, so the answer is 6.75 pounds.
Answer:
1/2
Step-by-step explanation:
There are 4 nickels, 2 dimes, and 6 quarters. That means a total of 12 coins, half of which are quarters.
(realistically, if she wanted to, she could probably get a quarter every time if she felt for the size)
Answer:
75
Step-by-step explanation:
Let x be the total points
66/x = 0.88 (88%)
x = 75
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².