1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gennadij [26K]
3 years ago
14

a container of coffee is 1/6 full.The container contains 2/3 of a pound of coffee.write division expression that represents the

capacity of container
Mathematics
1 answer:
zimovet [89]3 years ago
8 0

Answer:

capacity of the container is 4 pound

Step-by-step explanation:

We have given that a container of the coffee is \frac{1}{6} full

And it contains \frac{2}{3} of a pound so \frac{2}{3} pound

It means \frac{1}{6} f of container contain  \frac{2}{3}  pound coffee

So capacity of the container is \frac{\frac{2}{3}}{\frac{1}{6}}=4pound

So capacity of the container is 4 pound

You might be interested in
Evaluate 2d+3 when d =8
Snezhnost [94]

Answer:

19

Step-by-step explanation:

2(8) + 3

16 + 3

19

7 0
3 years ago
PLEASE HELPPP!!!!!!!
Rudik [331]
The answer is 11 because if you look at the chart. You can see everything can be divided by 8 and 88 divided by 8 is 11.
3 0
3 years ago
Here are the vertices of rectangle FROG: (-2,5),(-2,1),(6,5),(6,1). Find the perimeter of this rectangle. If you get stuck, try
ryzh [129]

Answer:

Part 1) The perimeter of rectangle is equal to 24 units

Part 2) The area of rectangle is equal to 32 square units

Step-by-step explanation:

Part 1) Find the perimeter of rectangle

we know that

The perimeter of rectangle is equal to

P=2(L+W)

where

L is the length of rectangle

W is the width of rectangle

we have

F(-2,5),R(-2,1),O(6,1),G(6,5)

Plot the figure to better understand the problem

using a graphing tool

see the attached figure

Remember that in a rectangle opposite sides are congruent and the measure of each interior angle is equal to 90 degrees

so

FG=RO=L\\RF=OG=W

the formula to calculate the distance between two points is equal to

d=\sqrt{(y2-y1)^{2}+(x2-x1)^{2}}

step 1

Find the distance FG

F(-2,5),G(6,5)

substitute the values

d=\sqrt{(5-5)^{2}+(6+2)^{2}}

d=\sqrt{(0)^{2}+(8)^{2}}

FG=8\ units

step 2

Find the distance RF

R(-2,1),F(-2,5)

substitute the values

d=\sqrt{(5-1)^{2}+(-2+2)^{2}}

d=\sqrt{(4)^{2}+(0)^{2}}

RF=4\ units

step 3

Find the perimeter

P=2(L+W)

we have

FG=RO=L=8\ units\\RF=OG=W=4\ units

substitute

P=2(8+4)=24\ units

Part 2) Find the area of rectangle FROG

we know that

The area of rectangle is equal to

A=LW

we have

FG=RO=L=8\ units\\RF=OG=W=4\ units

substitute

A=(8)(4)=32\ units^2

8 0
3 years ago
I said no it's not a function but why isn't it a function?
VMariaS [17]
It's not a function because the x value repeated but wasn't accompanied by the same y value . there is (-2,2) and (-2,14) but if they had the same y value like (-2,2) and (-2,2) or (-2,14) and (-2,14) the table would represent a function. If you still dont understand I'll be more than happy to elaborate :)
8 0
4 years ago
What are the solutions 2x^2 +7x=4
elena55 [62]
So your equation is 2x^{2} +7x = 4. You need to simplify this answer.
So first off, do 2x times 2x.
2 x 2 = 4.
Your equation is now 4x + 7x = 4.
You're already off to a great start, so now let's add 4x + 7x. It is 11x.
Your equation is almost done! It's 11x = 4 right now.
Divide both sides by 11, and your answer is...
0.36363636 and so on, or you can round to the nearest hundreth, in which it will be

0.36.

I hope I helped!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the total cost of four boxes of pasta is $14 There are 16 oz of pasta in each box of the same amount what is the maximum number
    10·1 answer
  • Dichlorosilane is a compound that contains silicone, hydrogen, and chlorine atoms.it has the chemical formula SIH2CI2. Which sta
    5·1 answer
  • Someone help me with my homework
    6·2 answers
  • Help me please!!!!!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • I'm bad word problems can you help me​
    15·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice cost $2.00 what is the unit cost
    10·1 answer
  • Mary went to the local market to purchase some fruit. Each box of
    14·1 answer
  • Carl jumped 11 5/12 feet in the long jump. Ben jumped 9 7/8 feet. How much farther did Carl jump than Ben?
    5·1 answer
  • Help me on my geometry homework? :/
    7·1 answer
  • Evaluate: 7.921 x 10^4. ​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!