1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goshia [24]
2 years ago
10

Jenny had $175,but she is spending $28 per month the algebraic expression that models the situation is

Mathematics
1 answer:
ExtremeBDS [4]2 years ago
7 0
Considering there is not much information my best guess would be 175-28x
You might be interested in
Arectangularplotoflandistobefencedinusingtwokinds of fencing. Two opposite sides will use heavy-duty fencing selling for $3 a fo
svlad2 [7]

Answer:

Dimensions of the rectangular plot will be 500 ft by 750 ft.

Step-by-step explanation:

Let the length of the rectangular plot = x ft.

and the width of the plot = y ft.

Cost to fence the length at the cost $3.00 per feet = 3x

Cost to fence the width of the cost $2.00 per feet = 2y

Total cost to fence all sides of rectangular plot = 2(3x + 2y)

2(3x + 2y) = 6,000

3x + 2y = 3,000 ----------(1)

3x + 2y = 3000

      2y = 3000 - 3x

      y = \frac{1}{2}[3000-3x]

      y = 1500 - \frac{3x}{2}

Now area of the rectangle A = xy square feet

A = x[1500-\frac{3x}{2}]

For maximum area \frac{dA}{dx}=0

A' = \frac{d}{dx}(1500x-\frac{3}{2}x^{2}) = 0

1500 - 3x = 0

3x = 1500

x = 500 ft

From equation (1),

y = 1500 - \frac{3}{2}\times 500

y = 1500 - 750

y = 750 ft

Therefore, for the maximum area of the rectangular plot will be 500 ft × 750 ft.

two fencing 3(500+500) = $3000

other two fencing 2(750+750) = $3000

8 0
3 years ago
What is the y-intercept of the function y = –2(2)^x+ 2?
NISA [10]
Y=mx+b
so is 2
the last number of the equation
8 0
2 years ago
9+g+6g–3<br><br> a<br> n<br> s<br> w<br> e<br> r<br><br> p<br> l<br> e<br> a<br> s<br> e
Alex_Xolod [135]
If you are being asked to simplify, just combine like terms; such as, all the g’s and all the numbers so, your answer should look something like: 7g+6
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What was the property of equality
loris [4]

Reflexive Property=For all real number X,X=X

A number equals itself

Addition Property=For all real number X,y & Z,. if

X=Y then X+y=y+Z

Subtraction Property=For all real number X,Y And Z if X=y then X-Z=y-Z.

7 0
2 years ago
−11.9/−1<br> picture bellow is more clear
scZoUnD [109]

Answer:

11.9

Step-by-step explanation:

-11.9/-1

so the both cancel out each other

so it will just be 11.9 ,since it is -1

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Four bottles of powerade cost $3.88. Find the unit price of each bottle
    14·2 answers
  • Multiply and simplify 17/21•3/5
    11·1 answer
  • Two consecutive positive integers have a product of 6. what are the integers
    14·2 answers
  • Express as a trinomial: (2x-3)(x 5)
    14·1 answer
  • Jacob wants to purchase a new computer, but he does not have enough money in his bank account to pay for one.
    14·1 answer
  • Please help please anyone please help me with this please please help
    14·2 answers
  • FR.EE POI.NTS!!!!!!!! I HOPE U HAVE/HAD A NICE DAY OR NIGHT
    9·1 answer
  • 900 + 50 + 4 + 0.7<br> Please help me
    13·1 answer
  • Mr. Ramsey has 14 girls and 10 boys in her class she will randomly create one group of three students to work on a project what
    6·1 answer
  • Which deal on large bags of candy is best deal? Which is the worst deal? How do you know? Can you find more than one way to dete
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!