Dang if not digit is used more than once then i go with 720 :)
12 hours in order to make 200 dollars
Answer:
its 12
Step-by-step explanation:
you find whats closest for example, 10 squared is 100.
100 is close to 144
and 11x11= 121
so you would do 12
12x12 is 144
Answer: 1 pound of cheese cost $4.2
Step-by-step explanation:
Nola purchased 2.5 pounds of cheese for 10. $50
Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60
If the cost of the cheese varies directly with the number of pounds purchased, it means that the higher the pounds of cheese purchased, the higher the cost
To determine the the cost of 1 pound of cheese, we wound divide the the cheese by the number of pounds bought.
It becomes 10.5/2.5 = 4.2