1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tino4ka555 [31]
2 years ago
8

Multiple (2x+1)(x-5)

Mathematics
2 answers:
N76 [4]2 years ago
7 0

Answer:

2x^2−9x−5

Step-by-step explanation:

(2x+1)(x−5)

=(2x+1)(x+−5)

=(2x)(x)+(2x)(−5)+(1)(x)+(1)(−5)

=2x^2−10x+x−5

=2x^2−9x−5

g100num [7]2 years ago
6 0

Answer:

2x² - 9x - 5

Step-by-step explanation:

Step 1: FOIL

2x² - 10x + x - 5

Step 2: Combine like terms

2x² - 9x - 5

You might be interested in
The cost of a computer is $849. The store is offering a 20% discount, and then a sales tax of 6% is added after the discount. WH
Alex_Xolod [135]

Answer:

$719.95

Step-by-step explanation:

To find the purchase total, multiply the price by the percent paid and add the percent of tax.

The store offers a 20% discount. This means you pay 80% of the price. So the discounted price is 0.80(849) = 679.2.

Find the tax to be paid by multiplying 0.06(679.2) = 40.752.

Add the tax for the final total.

679.2 + 40.752 = 719.95

3 0
3 years ago
Ms. hernandez has 100 to spend on parking and admission to the zoo. The park will cost $7 and admission tickets will cost $15.50
Firdavs [7]
Number of people < (should be smaller than or equal to but I don't have that button on my keyboard) (100-7) / 15.50

103/15.50 = 6.64516...
You can't have .645 of a person, so you must round down. Therefore, she can bring 6 people including herself.
3 0
3 years ago
You can buy 6 cans for green beans at the Sendiks for $3.80. You can buy 12 of the same cans of beans at
sasho [114]

Answer:

Sendiks.

Step-by-step explanation:

Sendiks- 6 ÷ 3.80= $1.58 per can

Sam's Club- 12÷6.90= $1.74 per can

4 0
3 years ago
Hi and hello have a nice day
Inga [223]

Answer:

Hey , stay safe <3

Step-by-step explanation:

Not sure if gif is working

8 0
3 years ago
Find the slip of the line through each pair of points (11,6),(14,17)
kenny6666 [7]
I’m assuming you’re asking for the slope which is 3/4
3 0
3 years ago
Other questions:
  • A cylinder with a diameter of 20 units and a height of 18 units what is the volume
    7·1 answer
  • Let x stand for the number of calories in each individual snack. 25 snacks are sampled at a time. The population mean is 95 calo
    5·1 answer
  • $#6 find the value if x. round answer to nearest tenth.
    11·1 answer
  • A. Find a slope-intercept equation for line A.<br> b. Find a point-slope for line B.
    11·1 answer
  • 5.1x = 1.02<br> Find what x is equal to make this equation true
    13·1 answer
  • Please simplify:<br> 35-[x+7]<br> cause i don't get it.
    15·2 answers
  • Tara paid $3.52 for 4 boxes of macaroni and cheese. Jarrett paid $5.40 for 6 boxes of macaroni and cheese. Which of
    5·1 answer
  • Curtis decided to go on a road trip to Canada. on the first day of his trip he drove for 15 hours and traveled 960 miles. at wha
    13·2 answers
  • Kenneth is 14 years younger than twice Sabrina’s age. Kenneth is 30 years old. How old is Sabrina?
    10·1 answer
  • Chef Tashariah is cooking for a Sunday brunch she knows that 22 pancakes can feed 8 people
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!