Answer:
The unit costs are $0.77, $0.62 and $0.27 respectively.
Step-by-step explanation:
The unit price is simply the cost of the items divided by the amount of the items that are included. So, just take the cost and divide it.
$12.29/16 = $0.77 per unit
$19.98/32 = $0.62 per unit
$34.99/128 = $0.27 per unit
tfrrbtrgt
-1/3 a + 4 ≤ 0
3*(-1/3a) + 4*3 ≤ 0*3
-a + 12 ≤ 0
12 ≤ a
12 ⩾a
a⩾12
all real numbers less than or equal to –3
Look at the y-values that the graph shows. There are none greater than -3. Any value of -3 or less is possible.