1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana [24]
3 years ago
13

what is the unit price of 16 and 12.29, 32 and 19.98, and 128 and 34.99 (it would be really helpful to know thanks) show work

Mathematics
1 answer:
SpyIntel [72]3 years ago
3 0

Answer:

The unit costs are $0.77, $0.62 and $0.27 respectively.

Step-by-step explanation:

The unit price is simply the cost of the items divided by the amount of the items that are included. So, just take the cost and divide it.

$12.29/16 = $0.77 per unit

$19.98/32 = $0.62 per unit

$34.99/128 = $0.27 per unit

You might be interested in
Q)Use RLE to compress the following data in the image
kari74 [83]

Answer:

tfrrbtrgt

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Linear inequalities<br> What is the solution to:<br> -1/3 a + 4 ≤ 0
kati45 [8]

Step-by-step explanation:

-1/3 a + 4 ≤ 0

3*(-1/3a) + 4*3 ≤ 0*3

-a + 12 ≤ 0

12 ≤ a

12 ⩾a

a⩾12

8 0
2 years ago
The absolute value function, f(x) = –|x| – 3, is shown. What is the range of the function? all real numbers all real numbers les
Harman [31]

Answer:

  all real numbers less than or equal to –3

Step-by-step explanation:

Look at the y-values that the graph shows. There are none greater than -3. Any value of -3 or less is possible.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
An amusement park employee records the ages of the people who ride the new roller coaster during a fifteen-minute period.
cupoosta [38]
Got doesn’t sound right begins
4 0
3 years ago
3. Scatter plots are used to look for a pattern of association, or trend, between
Marina86 [1]
I would say b because its 2 or more points on a graph otherwise its just a point
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the solution of sqrt (x-4)+5=2
    12·1 answer
  • A recipe that makes 8 jumbo blueberry muffins calls for 1 1/2
    14·2 answers
  • Current scientific evidence shows that the earth is:
    14·2 answers
  • A manufacturer of chocolate chips would like to know whether its bag filling machine works correctly at the 439.0 gram setting.
    8·1 answer
  • Del taco sells 12 tacos in a taco fiesta for $8.64
    13·1 answer
  • What is the square root of pi
    9·2 answers
  • Please solve question 2
    6·2 answers
  • Pls help meh...... with the question.....pls it's urgent ...........​
    10·1 answer
  • Help me with this :))))))
    10·1 answer
  • Plsss help ill give brainly
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!