1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Makovka662 [10]
3 years ago
5

Anderson has been saving his earnings from mowing the neighborhood lawns. he has 70 dollars and wants to spend it all on movies.

if each movie costs 4 dollars, how many can anderson buy. show steps
Mathematics
1 answer:
frutty [35]3 years ago
5 0
70 = 4x
x equals the number of movies 

divide both sides by 4

70 / 4 = x
17 .5 = x

Anderson will be able to go to 17 movies
You might be interested in
I need help with number 5 please
JulsSmile [24]
C(t) = $2t + $8

This tells us that the basic cost of the pizza is $8, with no toppings, and that each topping costs an additional $2.

To graph this, plot a dot at (0,$8).  Now move y our pencil point 1 unit to the right and then 2 units up.  Plot a dot at this new location.  Now draw a straight line connection (0, $8) and this new location (which is   (1, $10)  ).

5 0
3 years ago
Please help 15 points dont answer if u dont know
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

answer is 1000 9000 and 1!

Step-by-step explanation:

how it helped

7 0
2 years ago
Can someone please help???? BASIC ALGEBRA problem
user100 [1]

Answer:

3.  9x+5+x-7=25

4.  10x-2=25

5.  10x=27

Step-by-step explanation:

3.  9x+5+x-7=25

4.  10x-2=25

         10x=25+2

5.  10x=27

          x=27÷10

x=2.7

7 0
2 years ago
In the equation Y+2/y+1 + 2y^2-y+3/y^2-1 = y-2/y-1 the value of a is: a)2 b)1 c)4
Valentin [98]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

hope that helped

5 0
2 years ago
I need help on this question about percentages
Vera_Pavlovna [14]

Sales above monthly quota = 23800 - 17000 = $6800

So her commission = 0.05 * 6,800 = $340


Therefore her total salary for the month = 3600 + 340


= $3,940 (answer).

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mrs. Thomas bought a bed for $1,548 and three armchairs. The bed cost 4 times as much as one armchair. How much did Mrs. Thomas
    8·2 answers
  • Explain how to divide 3/4 ÷ 3/8 by using reciprocal of 3/8​
    11·1 answer
  • Help me to solve it 1001/1000=
    5·2 answers
  • Please help me with 5 problems of Function Equations.
    11·2 answers
  • How do you solve a - 4a = 2a + 1 - 5a
    14·1 answer
  • Help anyone can help me do this question,I will mark brainlest.​
    11·2 answers
  • What is the first step needed to solve 3 over 4 multiplied by x minus 3 equals negative 18 ? (1 point) a Add 3 to both sides b S
    14·1 answer
  • A 2-gallon bottle of fabric softener costs $16.64. What is the price per cup?
    5·1 answer
  • 10m= -5(m-7) pls hurry
    8·1 answer
  • Una camioneta transportaba 3/4 de tonelada de arena para entregar a diferentes clientes. Si al primer cliente le dejo 1/3 de la
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!