1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leva [86]
3 years ago
6

30% of the students in sixth grade have a pet. There are 130 students in the sixth grade how many of them have a dog as a pet?

Mathematics
1 answer:
Zigmanuir [339]3 years ago
3 0
39 students have a pet because 130 times .30 which represents thirty percent gives you the answer

You might be interested in
Jack spent $40 on new shoes then he spent half of what he had left on clothes finally he gave five dollars to his brother now he
aleksandrvk [35]
This is a working backwards problem.  You know he has $35 at the end.  Before he gave his brother $5, he would have $40, which is half of what he had before he bought the clothes, so he would have had $80.  Before he spent the $40 on shoes, he would have had $120, so the answer is $120.
4 0
3 years ago
In your own words, explain why solving 4=2x uses the Division Property of Equality. Provide an example with your explanation.
balandron [24]
Solving 4=2x is using the division property because in order to get the last portion of that answer u have to divide both sides by 2x to get x by itself
For example
4=2x to get x by itself you have to divide both sides by 2x
And your final answer would be
x is equal to 2 (x=2)
4 0
3 years ago
Evaluate |-a 2 ), given a = 5, b = -3, and c = -2.<br><br> 25<br>-25 <br>-10 <br> 10 ​
Temka [501]

Answer:

1-a2

1-5x2

-4x2= -8

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
In right ∆ABC, m B = 90°, m C = 40°, and BC = 10. What are the other two side lengths of the triangle?
Neporo4naja [7]
I hope this helps you

3 0
3 years ago
Which statement about the dilation of these triangles is true?
Arisa [49]
The scale factor is 7
7 0
2 years ago
Other questions:
  • a store sells small notebooks for $8 and a large notebook for $10.if a student buys 6 notebooks and spends $56,how many of each
    11·2 answers
  • A collection of nickels, dimes, and quarters consist of 18 18 coins with a total of $ 2.05 $2.05. if the number of dimes is equa
    10·1 answer
  • Which comparison is correct?<br><br> |5| &gt; 7<br> 7 &lt; |7|<br> |-3| &gt; |-4|<br> -5 &lt; -4
    13·1 answer
  • I'll a brainliest loves. Please answer.
    12·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$40.14 . What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    9·1 answer
  • PLEASE HELP! Since AB=1 and 1=BC, BC=AB by which property?
    10·1 answer
  • Tom is 40 inches tall. The sign next to the Superman Roller Coaster says: “You must be 48 inches to ride!”. By what percent does
    12·2 answers
  • 24 Hour Fitness charges svara spatee plus so per months to poun thensyn time has podszes por s gym membership so farHow many mon
    14·1 answer
  • Please help kind of struggling with this :P
    10·2 answers
  • Please help will give brainiest
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!